• Новини
  • 26 листопада 2020, 12:59

Впровадження системи примусового скидання тиску - важливий елемент захисту РАЕС

На енергоблоках №№3,4 Рівненської АЕС, які наразі перебувають у планово-попереджувальних ремонтах в активній фазі монтажні роботи в частині проєкту «Впровадження системи примусового скидання тиску (СПСТ) системи герметичного огородження (СГО) реакторної установки».

Вивчення світового досвіду експлуатації АЕС, в тому числі АЕС Фукусіма, та врахування можливих ризиків забруднення навколишнього середовища під час важких аварій спонукало до розвитку технології фільтруючого викиду. Система примусового скидання тиску призначена для високоефективного очищення парогазової суміші, що надходить з СГО у процесі аварійної вентиляції, а також для захисту герметичного огородження, яка є останнім бар’єром безпеки від втрати цілісності.

За результатами конкурсних торгів виробником обладнання (елементів) системи примусового скидання тиску на Рівненську АЕС стала компанія «Skoda JS a.s.». За словами провідного інженера (з реконструкції та ресурсу) реакторного цеху №2 Володимира Суся, СПСТ об’єднує у своїй концепції два методи фільтрації – «мокрий» (1 стадія) та «сухий» (2 стадія).

Володимир Сусь«Завдяки двоступеневому очищенню забезпечується висока ефективність утримання аерозолів, а також виключається небезпека забивання та оплавлення аерозолів в метало-волоконному фільтрі. Ефективність такої технології доведена неодноразовими дослідженнями та випробуваннями, зокрема незалежними міжнародними тестами коефіцієнту фільтрації на рівні 99,9 % для великих і дрібнодисперсних аерозолів та 99,5% для частинок йоду. Також системою передбачена можливість повернення усіх радіоактивних речовин, що накопичилися в скруббері назад в герметичну оболонку через дренажний трубопровід. СПСТ є пасивною системою і буде задіяна лише у випадку важких аварій як додатковий, однак важливий елемент захисту», - відзначає В.Сусь.

Основні роботи зі встановлення обладнання виконуються в міжремонтний період, проте приєднання до діючих систем безпеки можливе лише під час планово-попереджувального ремонту (ППР). Наразі на енергоблоці №3 РАЕС завершується монтаж складової частини СПСТ газоочисного блоку «Скруббера Вентурі». Враховуючи його габаритні розміри – 3,4 х 5,5 м та вагу 24 тонни, встановлення скруббера відбувається частинами. Роботи виконують фахівці підрядної організації ТОВ «Атомремонт» (м. Южноукраїнськ) під шеф-керівництвом представників «Skoda JS a.s.». Також тривають роботи із встановлення опірних конструкцій для газоочисного блоку та ведеться обв’язка баку хімреагентів. Система трубопроводів змонтована на 80 %. Стосовно робіт на енергоблоці №4 РАЕС, то спеціалісти ТОВ «ЮТЕМ-Інжиніринг» (м. Київ) на даний час монтують систему внутрішньокорпусних елементів скруббера, а найближчим часом будуть встановлені метало-волоконні фільтри.

Згідно з проєктом представники виробника приймають участь проведенні випробувань різних рівнів на майданчику АЕС до введення системи в дослідну та промислову експлуатацію, здійснюють спеціальну підготовку персоналу електростанції та гарантійне обслуговування обладнання впродовж гарантійного терміну.

Скруббер в розібраному вигляді на заводі виробника«За декілька днів відбудуться випробування скруббера, а до завершення ППР на енергоблоці №3 РАЕС заплановані випробування вже всієї системи ПСТ. Також однією з умов погодження Держатомрегулювання технічного рішення на монтаж системи є проведення скиду суміші повітря з-під оболонки під час випробування на міцність герметичної оболонки реакторної установки. Такі випробування можливі лише після закінчення ППР. Усі необхідні програми фахівцями РАЕС підготовлені та погоджені інспекційним органом», - підсумовує Володимир Сусь.

У наступному році, після проведення комплексних та приймальних випробувань обладнання СПСТ, обидва «мільйонники» Рівненської АЕС матимуть нові високоефективні міжнародні технології, які сприятимуть підвищенню рівня безпеки експлуатації атомних енергоблоків.

Довідково: Проєкт «Впровадження СПСТ» здійснюється в рамках Комплексної зведеної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС за кредитні кошти ЄБРР/ЄВРОАТОМ.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г