Від успішної роботи Рівненської АЕС залежить розвиток регіону

  • Новини
  • 25 червня 2021, 12:56
  • 726

Лікарні, школи, об’єкти культури та спорту в зоні спостереження Рівненської АЕС оновлено відповідно до сучасних стандартів, реалізуються нові проєкти будівництва – все це завдяки субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження електростанції.

Населення зон спостереження діючих українських АЕС сьогодні складає більше як 800 тисяч мешканців. Щорічний збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, що НАЕК «Енергоатом» сплачує до держбюджету з 2010 року, складає 1% від обсягу реалізованої атомними станціями електроенергії. Згідно з чинним законодавством субвенція спрямовується на будівництво та ремонт захисних споруд цивільного захисту, закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду, фінансування об'єктів спеціальної соціальної інфраструктури, зокрема, реалізація проєктів будівництва, реконструкції та ремонту навчальних, медичних, культурних та спортивних закладів тощо.

У зоні спостереження Рівненської АЕС ця субвенція є додатковим ресурсом, який сприяє сталому економічному розвитку трьох районів Рівненщини та двох районів Волині. Один з них – Камінь-Каширський охоплює території Маневицької та Прилісненської територіальних громад, центрами яких є смт. Маневичі та с. Прилісне. Фахівці управління інформації та зв’язків з громадськістю (УІтаЗГ) Рівненської АЕС здійснили візит до вказаних населених пунктів з метою підтримання соціального партнерства та інформування населення.

Лише за останнє п’ятиріччя за сусідство із Рівненською АЕС на розвиток смт. Маневичі спрямовано понад 7,6 млн гривень субвенції. Значну частину цих коштів використано на капітальні ремонти приміщень приймального, поліклінічного та патологоанатомічного відділень Маневицької багатопрофільної лікарні. Як відзначив директор медичного закладу Олег Бегаль, завдяки виконаним роботам пацієнти мають змогу лікуватися, а медики працювати в комфортних умовах.

«Нині оновлені коридори та кабінети поліклініки й приймального відділення – це розкішні холи у теплих тонах, з новою підлогою, стелею та реєстратурою «без бар’єрів». Також вдалося повністю модернізувати патологоанатомічне відділення всередині та встановити новий паливний котел для обігріву всієї лікарні», – зазначає Олег Бегаль.

Чимало зроблено за кошти субвенції і для Маневицьких закладів освіти. Впродовж згаданого періоду виконано капітальні ремонти покрівлі, фасаду ЗОШ №1 та капремонт й реконструкцію приміщень НВК «ЗОШ №2-гімназія», у яких навчається понад 1,6 тисяч дітей. Зокрема на базі навчального комплексу функціонують протирадіаційне укриття, пришкільний інтернат та потужний районний інклюзивно-ресурсний центр, приміщення яких також капітально відремонтовано.

«Наш центр покликаний забезпечувати методичний, психологічний, дефектологічний, логопедичний супровід учнів, яких наразі налічується біля 60. Завдяки відремонтованим приміщенням маємо можливість у якісних умовах забезпечувати рівний доступ до освіти усім дітям», – коментує директор закладу для дітей з особливими освітніми потребами Альона Доля.

Окрім того, осучаснено культурні та спортивні об’єкти селища, реконструйовано освітлення трьох вулиць. Здійснено капремонт будинку культури, перекриття даху музичної школи, замінено вікна й двері у дитячо-юнацькій спортивній школі. На площі поруч культурного закладу зведено світловий фонтан та спортивний майданчик зі штучним покриттям.

Поруч із Маневицькою селищною громадою межує Прилісненська сільська громада, де за останні два роки майже 2 мільйони гривень спрямовано у с. Городок на капітальний ремонт сільського клубу та термомодернізацію гімназії, на базі якої діє унікальний зимовий сад для учнівського лісництва. Також у с. Прилісне успішно функціонує початкова школа, корпус якої був побудований у 2014 році за кошти субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення.

Під час консультативного візиту про атомну енергетику із мешканцями прилеглих до Рівненської АЕС територій спілкувалася фахівець УІтаЗГ Валентина Дукач. Підсумки таких візитів щоразу демонструють, що населення активно підтримує атомну енергетику та діяльність енергогенеруючого підприємства, долучається до його різноманітних соціальних проєктів. Серед питань, що виникають у громадськості, на перший план нині постає відновлення пільг по оплаті за спожиту електроенергію мешканцям, які проживають в зоні спостереження РАЕС. Наразі відповідне звернення до Кабінету Міністрів України підготувала Маневицька селищна громада. Як повідомив секретар селищної ради Володимир Черчик, аналогічні звернення готуватимуться й іншими громадами, що входять до Асоціації громад зон спостереження АЕС.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г