Співпраця РАЕС та «Атомремонтсервіс» – гарант надійної та безпечної роботи обладнання

20 липня 2018, 16:50 | Статті

На майданчику АРСуТісна співпраця Рівненської АЕС та ВП «Атомремонтсервіс» (АРС) впродовж багатьох років демонструє вагомі здобутки у напрямку підвищення надійності обладнання електростанції.

Діяльність «Атомремонтсервіс» (м. Славутич) полягає у безпечному та ефективному виконанні складних і надрегламентних робіт, у тому числі, з проектування, монтажу, ремонту, реконструкції та модернізації обладнання АЕС України. Підприємство також проводить підготовку, перепідготовку та підтримку кваліфікації ремонтного персоналу на АЕС; здійснює комплексний інженерно-технічний супровід та організацію ремонтного обслуговування обладнання. У складі Атомремонтсервісу: цех з ремонту тепломеханічного обладнання, цех з ремонту електротехнічного обладнання, цех теплоавтоматики, цех вогнезахисних та антикорозійних робіт, інженерний центр, відділ неруйнівних методів контролю та досліджень. Крім того, АРС має свої виробничі дільниці на трьох АЕС України, у тому числі і Рівненській.

Директор ВП АРС Віталій Шикун розповів про специфіку роботи підприємстваПідрозділ Енергоатома був створений для того, щоб зберегти висококваліфікований персонал, який залишився після закриття Чорнобильської АЕС. Сьогодні АРС це більше 800 працівників –фахівців-ремонтників, слюсарів та інженерів з практичним досвідом роботи в атомній галузі. До того ж, багато спеціалістів мають суміжні спеціальності. Директор Атомремонтсервісу Віталій Шикун називає персонал підприємства найціннішим ресурсом. «Поки у нас той персонал, який ми маємо на сьогоднішній день, нам під силу завдання будь-якої складності», - наголошує В. Шикун. Виконуючи роботи виключно для АЕС та Дирекції Енергоатома, персонал АРСу близько 220 днів у році перебуває в відрядженнях. Лише у червні поточного року на Рівненській АЕС ремонтні роботи виконували більше 120 працівників Атомремонтсервісу.

Як відзначає Віталій Шикун, для кожної АЕС виробився певний набір робіт, який став для персоналу енергоремонтного підприємства специфічним: «Кожна АЕС виділяє той обсяг ремонтних робіт, який не може виконати власними силами. Ми беремо роботи, які є нашими – унікальними. Беремо повністю «під ключ» – від початку до кінця».

З початку створення Атомремонтсервісу співпраця з Рівненською АЕС демонструє вагомі здобутки у напрямку підвищення надійності обладнання електростанції.

Верстат US-3000R

У 2012 році силами АРСу вперше в Україні виконано винятковий за своїми масштабами ремонт ущільнюючої поверхні верхнього блоку та головного роз’єму реактора на енергоблоці №3 РАЕС в рамках підготовки до продовження терміну експлуатації. Французька фірма «Protem» розробила багатофункціональний пристрій US-3000R для ремонту високої точності ущільнюючих поверхонь реактора ВВЕР-1000. У 2008 році «Атомремонтсервіс» отримав даний верстат. Як зауважив головний інженер - технічний директор АРСу Володимир Бєлов, таких пристроїв всього чотири у світі. Верстат US-3000R має здатність працювати як у стандартному положенні, так і у вертикальному та дозволяє дистанційно виконувати увесь спектр робіт: фрезерувальних, токарських, зварювальних, свердлильних, шліфувальних. Два роки знадобилося інженерному персоналу, аби довести роботу обладнання на вітчизняних реакторах до філігранної технологічної точності. Ремонт головного роз’єму реактора, що проходив на блоці №3 РАЕС, мав колосальне значення для безпечної та надійної роботи мільйонника в понадпроектний термін.

У 2016 році в ході планово-попереджувального ремонту на енергоблоках №№3,4 РАЕС фахівцями АРСу було здійснено ремонт ущільнюючих поверхонь колекторів парогенераторів із застосуванням передової технології «холодного» зварювання «Cold Metal Transfer». Ця технологія атестована на застосування згідно з вимогами нормативних документів, отримано дозвіл Держатомрегулювання, персонал пройшов навчання.

У поточному році в рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС в комплексі «постфукусімських» заходів фахівці АРСу встановили більше ста рекомбінаторів водню на енергоблоці №3 РАЕС, які сприятимуть зниженню його концентрації у захисній гермооболонці реакторної установки та запобіганню накопичення вибухонебезпечного газу.

Ремонт відкритого розподільчого пристрою ВРП-750 кВ

Наразі в рамках планово-попереджувальних ремонтів енергоблоків №№3,4 РАЕС проводиться ремонт відкритого розподільчого пристрою ВРП-750 кВ. У 2017 році на РАЕС спільно з Атомремонтсервісом вже виконувався ремонт трансформаторів ВРП-750 кВ та обладнання головної схеми блоку. Сьогодні персонал АРСу здійснює капітальний ремонт першого шунтуючого реактора та системи охолодження, надає послуги з огляду, налагодження та заміни електротехнічного обладнання.

Серед перспективних напрямків діяльності Атомремонтсервісу – обслуговування імпульсно-запобіжних клапанів (ІЗК) французького виробництва «Sebim». Сьогодні на енергоблоці №4 РАЕС виконується запланований капітальний ремонт ІЗК парогенераторів із заміною обв’язки. Планується також модернізація головних роз’ємних частин головних циркуляційних насосів ГЦН-317 на енергоблоках №№1,2 РАЕС. Ремонтні роботи спеціалісти АРСу проводитимуть за новітньою технологією ущільнення терморозширеним графітом з використанням обладнання чеської фірми «ŠKODA». У перспективі передбачається співпраця у напрямку модернізації колекторів парогенераторів енергоблоків №№3,4 РАЕС з переходом на терморозширений графіт. Такі роботи вперше були проведені на енергоблоках №№1,2 Рівненської АЕС, тож найближчим часом планується провести аналогічні роботи на усіх енергоблоках-мільйонниках в Україні.

Семиметрова імітація басейну витримки у приміщенні тренажерних циклів ВП АРСЗа словами директора Атомремонтсервісу, підприємство не стоїть на місці та постійно розвивається, опановуючи передові ремонтні технології й обладнання нового покоління. Минулоріч АРС почав самостійно виконувати інспекцію ядерного палива Westinghouse із використанням стенду інспекції та ремонту палива. У 2017-му фахівці компанії Westinghouse провели навчання операторів даного стенду та видали відповідні сертифікати міжнародного зразка. На виробничій базі АРСу було створено приміщення тренажерних циклів, передбачених для підтримки кваліфікації операторів стенду, зокрема, побудовано більш як семиметрову імітацію басейну витримки. Сьогодні фахівці АРСу вдосконалюють конструкції стенду з вилучення сторонніх предметів із тепловиділяючих збірок. Віталій Шикун відзначив, що проведення у 2017-му двох інспекцій тепловиділяючих збірок на Южно-Українській та Запорізькій АЕС дало змогу заощадити для Компанії близько 7,5 мільйонів гривень.

Заступник головного інженера РАЕС з ремонту Олександр ІванькоЗа словами заступника головного інженера РАЕС з ремонту Олександра Іванька, «Атомремонтсервіс» має новітнє оснащення, яке дозволяє якісно проводити специфічні ремонтні роботи на українських АЕС. «Рівненська АЕС та «Атомремонтсервіс» ефективно співпрацюють з початку створення АРСу. Сьогодні великий обсяг робіт наші колеги проводять з розробки і впровадження у Компанії нової нормативної та ремонтної документації, - відзначає О. Іванько. - Також РАЕС спільно з АРС бере активну участь у міжнародній програмі з підвищення ефективності проведення ремонтів на АЕС України, шляхом переведення певної категорії обладнання в ремонт за його технічним станом, що скоротить перебування енергоблоку у ремонті та, відповідно, дозволить збільшити виробництво електроенергії. Впевнений, попереду ще багато спільних проектів, які сприятимуть підвищенню безпеки та надійності енергоблоків».

Юлія КУЛАЄВА

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + EnterПоказники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій