• Новини
  • 25 вересня 2020, 14:01

Скорочення парникових викидів вимагає переоцінки упереджень щодо ядерної енергетики

«Ядерна енергетика повинна бути залучена до всіх дебатів щодо переходу до чистої енергії та боротьби зі зміною клімату», – заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі під час Наукового форуму Агентства в Австрії.

Володимир ГорбуновФорум проводився нещодавно в рамках 64-ї чергової сесії Генеральної конференції МАГАТЕ у Відні (Австрія), на якій представники країн-членів Агентства обговорювали та ухвалювали рішення щодо широкого кола питань, які стосуються атомної галузі. До заходу, в онлайн форматі долучився й представник Рівненської АЕС – заступник начальника цеху дезактивації та радіоактивних відходів Володимир Горбунов, який поділився головними тезами, що звучали під час міжнародної події.

Є основні причини, чому атомна енергетика є «критично важливою» для світу, який відповідає своїм енергетичним та кліматичним цілям. Про них у ході Форуму розповів виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатих Біроль. «Сьогодні ядерна енергетика є другим за величиною джерелом чистої електроенергії у світі, тому це величезний актив у боротьбі зі зміною клімату… Ядерна енергетика може забезпечити гнучкість та підвищити стабільність енергосистем», висловився Ф. Біроль.

Рафаель Гроссі під час свого виступуХоча кожна модель досягнення енергетичних та кліматичних цілей робить висновок, що ядерна енергія повинна бути частиною енергетичного комплексу, у свою чергу гендиректор МАГАТЕ повідомив, що у світі є безліч сил, що впливають на використання ядерної енергії. «Ми бачимо постійне зростання атомної енергетики у всьому світі. Ті, хто стверджують протилежне помиляються, адже беруть інформацію з недостовірних джерел… Є різні аспекти і речі, які повинна зробити сама промисловість, щоб запропонувати себе як життєздатну альтернативу для багатьох країн, які жадають чистої енергії», – додав Рафаель Гроссі.

АЕС КаттеномМіністр шахт та енергетики Бразилії Бенто Альбукерке під час Форуму наголосив, що досягнення цілей Паризької угоди щодо скорочення викидів вимагатиме й переоцінки упереджень щодо ядерної енергетики, тому вдосконалення стандартів безпеки, нові технології та енергоефективність є частиною нової перспективної реальності.

Робота Європейської економічної комісії ООН показала, що міжнародні цілі щодо зміни клімату не будуть досягнуті, якщо виключити ядерну енергетику. Як заявила відповідальний секретар організації Ольга Алгаєрова, ядерна енергетика може бути найважливішим компонентом декарбонізованої енергетичної системи.

У ході ФорумуГенеральний директор Urenco Limited Борис Шух розповів, що досягнення стійкої енергетичної системи та кліматичних цілей були б набагато складнішими без існуючої атомної енергетики та нових ядерних інвестицій: «Виключення однієї технології, що не містить CO2, означало б нереальну потребу в прискоренні відновлюваних джерел енергії ще більше. Наслідком цього була б неможливість досягнення наших кліматичних цілей». Фахівець заявив, що існує три сфери, де ядерна галузь потребує підтримки: «По-перше, ядерна енергія потребує рівних умов, коли викиди вуглецю мають значення. Головне мати чіткі, прозорі та довгострокові стабільні політичні рамки, які повинні включати всіх основних виробників парникових газів, щоб створити рівні умови для всіх низьковуглецевих технологій. По-друге, атомна енергетика повинна стати більш економічно ефективною. По-третє, вона потребує доступу до фінансування».

РАЕСВажливу роль ядерної енергії у боротьбі зі зміною клімату можна ще збільшити. За словами президента COP26 і державного секретаря Великобританії з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії Алока Шарми, це могло б статися лише якщо зробити ядерну енергію доступнішою, зменшуючи витрати та терміни будівництва у цій галузі, допомагаючи енергії з низьким рівнем вуглецю охоплювати нових споживачів та ринки по всьому світу: «Якщо ядерна енергія хоче реалізувати потенціал зменшення глобальних викидів, держави та промисловість повинні працювати разом над стимулюванням інновацій, а також потрібно розробити міжнародні стандарти щодо малих та вдосконалених модульних реакторів… Ядерна наука та технології можуть зіграти важливу роль, допомагаючи захищати планету від наслідків кліматичних змін. Ми всі – галузь, уряди та міжнародні організації повинні продовжувати працювати разом, щоб реалізувати весь свій потенціал».

На завершення Наукового форуму МАГАТЕ Рафаель Гроссі підкреслив на тому, що країнам-членам Агентства необхідно об'єднати свої ресурси та досвід для того, щоб голос ядерної енергетики було почуто та вона зайняла своє законне місце на ринку електроенергії.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г