В пріоритеті діяльності РАЕС безпечна експлуатація енергоблоків

24 января 2020, 15:51 | Статьи

РАЕСБезпечна експлуатація є безумовним пріоритетом діяльності Рівненської АЕС. На всіх енергоблоках електростанції триває реалізація заходів з модернізації та підвищення рівня безпеки, насамперед, заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ), дію якої продовжено до 2023 року включно.

КзПБ введена в дію постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 №1270. Реалізація Програми дозволить виконати міжнародні зобов’язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС. Після аварії на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2012 році до КзПБ включені додаткові заходи за результатами позачергової поглибленої переоцінки безпеки українських АЕС («стрес-тестів») і додаткові заходи з протипожежної безпеки.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів (ППР). Всього для РАЕС передбачено виконання 327 заходів КзПБ, з яких 264 вже виконано.

Єгор КузьмичЯк зазначив заступник начальника відділу модернізації та реконструкції РАЕС Єгор Кузьмич, в цілому 2019 рік для реалізації КзПБ на енергоблоках Рівненської АЕС був успішним. «Слід зауважити, що Рівненською АЕС сьогодні виконано понад 80% запланованих заходів усієї КзПБ, що є найвищим показником серед АЕС України. В повному обсязі, при запланованих семи заходах, завершено 15 заходів (звіти узгоджені Держатомрегулювання та ДСНС України). Крім того, один захід виконано в фізичному обсязі, триває узгодження звітної документації щодо його виконання».

У 2019 році на енергоблоці №1 РАЕС впроваджена система промислового телебачення, завершено виконання постфукусімського заходу із забезпечення аварійного електропостачання. На енергоблоці №2 завершена модернізація акумуляторного господарства системи безпеки (СБ). На обох енергоблоках забезпечено доведення до нормованого значення вогнестійкості металевих будівельних конструкцій етажерок електротехнічних пристроїв (ЕЕТУ).

Великий обсяг робіт реалізовано на енергоблоках №3 та №4. Зокрема, на енергоблоці №3 замінено зворотні клапани на трубопроводах гострої пари та електродвигуни 6 та 0,4 кВ, здійснено оснащення установками автоматичного контролю силового маслонаповненого обладнання головної схеми та встановлено стаціонарні неавтоматичні установки газового пожежогасіння. Виконано модернізацію керуючих СБ на третьому каналі безпеки енергоблоку №3. Нині продовжується впровадження системи примусового скидання тиску із системи герметичного огородження та модернізація обладнання системи контролю та управління спецкорпусу №2.

Обладнання САУ РДЕС-41 на енергоблоці №4 РАЕСНа енергоблоці №4 виконано модернізацію системи управління приводами системи управління та захисту, впроваджено систему управління резервного дизель-генератора РДЕС-41, а також систему контролю концентрації водню в гермооболонці. Продовжується впровадження системи управління дизель-генератора РДЕС-45.

У 2020 році також заплановано реалізувати значний обсяг робіт з підвищення безпеки та модернізації обладнання. В період ППР на енергоблоці №1 заплановано здійснити модернізацію системи автоматичної пожежної сигналізації приміщень реакторного відділення, машинного залу, деаераторного відділення та ЕЕТУ, модернізацію акумуляторного господарства СБ та системи збудження турбогенератора ТГ-1.

На енергоблоці №2 під час ППР-2020 планується виконати модернізацію системи збудження турбогенератора ТГ-3 та модернізацію кабельних гермопроходок автоматизованої системи радіаційного контролю. Впродовж поточного року на енергоблоках №1 та №2 РАЕС буде виконуватися впровадження стелажів ущільненого зберігання палива та модернізація системи поводження з транспортними контейнерами (заміна кранового обладнання реакторних відділень).

Енергоблок №3 РАЕСВ 2020 році на енергоблоках №3 та №4 (для енергоблоку №4 із завершенням в період ППР) планується виконати всі заходи КзПБ, в рамках яких обладнання поставляється за рахунок кредитних коштів ЄБРР/Євратом. Такий підхід узгоджений із керівництвом цих кредитних установ. Реалізацію заходів також враховано в термінах ППР на обох енергоблоках. Зокрема, на енергоблоці №3 необхідно завершити виконання заходів з модернізації: системи контролю спецкорпусу №2; керуючих СБ на другому каналі системи безпеки; розподільчих пристроїв 0,4 кВ, силових та керуючих гермопроходок через контаймент, а також завершити впровадження системи примусового скидання тиску із системи герметичного огородження.

На енергоблоці №4 в ході ППР-2020 заплановано впровадження системи примусового скидання тиску з герметичного огородження, модернізацію системи управління резервних дизель-електричних станцій РДЕС-42 та РДЕС-43, завершення модернізації розподільних пристроїв 0,4 кВ та силових і керуючих гермопроходок через контаймент.

Енергоблок №4 РАЕСКрім вище перерахованих заходів КзПБ, на енергоблоках РАЕС продовжується реалізація низки інших, які не увійшли до Програми. Заходи пов’язані з модернізацією систем перевантаження та транспортування палива для енергоблоків №№3, 4 з метою впровадження технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом американської компанії «Holtec International» та модернізацією заходів за Програмою заміни електротехнічного обладнання класу 4Н. Також під час поточного ППР на енергоблоці №1 виконується модернізація нейтронних аналізаторів розчину боровмісних середовищ.

На поточний рік також заплановано значну кількість заходів, в рамках яких нині виконуються окремі етапи (розробка проєктно-кошторисної документації та технічних вимог і умов поставки, проведення тендерних процедур, укладення контрактів, виготовлення обладнання).

Підготовка до впровадження усіх запланованих заходів з модернізації та підвищення рівня безпеки проводиться згідно з графіками, що, у свою чергу, дозволить вчасно і якісно їх реалізувати.

Анна Мохнар

Фото Надії Тимофєєнко

Производственные показатели
за минувшие сутки

Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
Електрична потужність (середньодобова), МВт

по состоянию на
--.--.---- --:--:--

Пром. площадка мкЗв/ч
г. Вараш мкЗв/ч
Температура воздуха °С
Ветер
Скорость ветра м/с
Влажность %
Атмосферное давление мм рт.ст
Тип погоды

Заметили ошибку в тексте?
Выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + EnterПоказатели Последние добавленные материалы Анонсы событий