СУБВЕНЦІЯ

Відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» фінансування заходів щодо соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на територіях зон спостереження АЕС, здійснюється зі спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок збору з експлуатуючої організації ядерних установок, якою є НАЕК «Енергоатом», у вигляді 1% вартості реалізованої АЕС електроенергії. З 2010-2019 роки сума перерахувань Компанії до спеціального фонду державного бюджету склала 2 млрд 708 млн грн.

Відповідно до постанови Кабміну субвенція спрямовується, насамперед, на: будівництво, реконструкцію, ремонти захисних споруд цивільного захисту, навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг та систем зв’язку; закупівлю засобів захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду; навчання населення користуванню цими засобами та об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури.

З 2010 року субвенція на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає у зоні спостереження Рівненської АЕС, є додатковим ресурсом, що сприяє сталому економічному розвитку Рівненщини та Волині. Щороку це близько 30 мільйонів гривень державної субвенції, що спрямовуються на реалізацію відповідних заходів.

Згідно із реформою децентралізації з 2021 року зона спостереження Рівненської АЕС частково охоплює території п’яти районів: Вараського, Рівненського та Сарненського (Рівненської області), а також Луцького та Камінь-Каширського (Волинської області).

Наповнення

бюджетів

Рівненська АЕС є основним бюджетоутворюючим підприємством не лише міста-супутника, а й області. Упродовж 2021 року до обласного та міського бюджетів РАЕС сплачено понад пів мільярда гривень податків.

До обласного бюджету – 115 224,3 тис. грн, у тому числі:

  • ПДФО – 101 348,5 тис. грн;
  • Рентна плата за спеціальне використання води – 13 357,3 тис. грн;
  • Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення – 253,5 тис. грн;
  • Екологічний податок – 265 тис. грн.

До міського бюджету Вараської територіальної громади – 436 850,1 тис. грн, у тому числі:

  • ПДФО – 405 394,1 тис. грн;
  • Плата за землю – 29 790,3 тис. грн;
  • Податок на нерухоме майно – 1 217,0 тис. грн;
  • Екологічний податок – 220,8 тис. грн;
  • Туристичний збір – 177,2 тис. грн;
  • Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення – 50,7 тис. грн.

Питома вага виробленої РАЕС продукції в загальному обсязі промислового виробництва по місту Вараш складає близько 99%.

Відтак, Рівненська АЕС є відповідальною в частині фінансових зобов’язань, а її надійна та безпечна робота – запорука розвитку усього регіону.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час
експлуатації
млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
За весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура °C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г