СУБВЕНЦІЯ

Відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» фінансування заходів щодо соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на територіях зон спостереження АЕС, здійснюється зі спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок збору з експлуатуючої організації ядерних установок, якою є НАЕК «Енергоатом», у вигляді 1% вартості реалізованої АЕС електроенергії. З 2010-2019 роки сума перерахувань Компанії до спеціального фонду державного бюджету склала 2 млрд 708 млн грн.

Відповідно до постанови Кабміну субвенція спрямовується, насамперед, на: будівництво, реконструкцію, ремонти захисних споруд цивільного захисту, навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг та систем зв’язку; закупівлю засобів захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду; навчання населення користуванню цими засобами та об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури.

З 2010 року субвенція на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає у зоні спостереження Рівненської АЕС, є додатковим ресурсом, що сприяє сталому економічному розвитку Рівненщини та Волині.

У 2020 році на реалізацію відповідних заходів у зоні спостереження РАЕС уряд спрямував 29,8 мільйонів гривень державної субвенції. За підсумками року 40,8% субвенції залишилися невикористаними та були повернуті до держбюджету, решта спрямовані на низку заходів, передбачених постановою Кабміну, серед яких будівництво школи, ремонт лікарень та доріг. Детальніше про те, на що були використані кошти читайте у статті: «Лікарні, школи та дороги: на що була витрачена «субвенція РАЕС» у 2020 році».

Згідно із реформою децентралізації у 2021 році зона спостереження Рівненської АЕС частково охоплюватиме території п’яти районів: Вараського, Рівненського та Сарненського (Рівненської області), а також Луцького та Камінь-Каширського (Волинської області).

Наповнення

бюджетів

Рівненська АЕС є основним бюджетоутворюючим підприємством не лише міста-супутника, а й області. У 2020 році 66,3% усіх надходжень до бюджету міста Вараш склали податки, які сплачує енергогенеруюче підприємство, та ще 6,2% – наповнення з податків, що сплачує НАЕК «Енергоатом».

Минулого року до Вараського місцевого бюджету Рівненською АЕС було сплачено 338,4 млн грн податків і зборів, у цьому числі податок на доходи фізичних осіб та туристичний збір, тоді як загальний фонд бюджету Вараської міської об’єднаної територіальної громади у 2020 році становив 510,2 млн грн. Також 100,9 млн грн і 207,7 млн грн сплачено РАЕС до обласного та державного бюджетів, що складають податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та рентна плата за спеціальне використання води. Лише у минулому році РАЕС було сплачено до держбюджету 46,78 млн грн військового збору, які спрямовані на підтримання Збройних сил України. Питома вага виробленої РАЕС продукції в загальному обсязі промислового виробництва по місту Вараш складає близько 99%.

Рівненська АЕС є відповідальною в частині фінансових зобов’язань, а її надійна та безпечна робота – запорука розвитку усього регіону.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г