Розвиток атомної енергетики та використання альтернативних джерел енергії повинні йти поруч

07 квітня 2020, 12:08 | Статті

Сьогодні, як ніколи раніше, світ демонструє величезний вплив зміни клімату, у тому числі шкоду від забрудненого повітря, на наше глобальне середовище. Для збереження планети від кліматичної кризи діяти потрібно вже зараз. У той час, як певні експерти вважають, що вберегти клімат може відновлювальна енергетика, інші роблять ставку на атомну.

Атомна енергетика сьогодні постачає 10,5% електроенергії у світі та є частиною генераційного комплексу понад 30 країн, де проживає більш як дві третини населення планети. Вона є надійною, адже забезпечує чисту енергію, яка не регулюється змінною наявністю сонця чи вітру, а також підтримкою постійного постачання вугілля чи газу.

Завдяки своїй високій культурі безпеки та чітко встановленим протоколам готовності до надзвичайних ситуацій, ядерна промисловість може швидко реагувати на виклики сьогодення, зокрема спричинені пандемією COVID-19. Нині у всіх країнах атомні електростанції реалізували плани безперервної діяльності та підготувались до уникнення або мінімізації впливу вірусу на персонал.

Зараз більше ніж будь-коли потрібно мати можливість покладатися на електропостачання. Величезні зусилля медичного персоналу у всьому світі залежать від електрообладнання, яке є життєво важливим для того, щоб дати людям можливість побороти хворобу. Тому, ядерна енергетика залишається найважливішим елементом у забезпеченні надійного та безпечного постачання електроенергії, і її розвиток триває.

АЕС ДукованиТак, Республіка Чехія планує будівництво нових атомних реакторів. Чеська компанія «ČEZ» звернулася до Державного управління з ядерної безпеки щодо будівництва двох нових реакторів на АЕС Дуковани потужністю по 1200 МВт. Нині в енергетичному секторі Чехії найбільшу частку генерації складають атомна електроенергія та вугілля. З метою зниження споживання газу та інших енергетичних ресурсів у Чеській Республіці відповідно до чинної Енергетичної концепції реалізуються заходи зі збільшення виробництва та використання атомної енергії.

Сусідня до Чехії Польща одна з небагатьох європейських країн, де немає жодного ядерного реактора. Розмови про атомні електростанції тут ведуться вже десятки років. Перед обличчям кліматичних викликів і зовнішньополітичного тиску, схоже на цей раз Польща перейде від слів до справи. Так, польська енергетична стратегія передбачає будівництво громадянського, енергетичного атомного сектору. Відомо, що країна не відмовиться від вугілля повністю, а також те, що ВДЕ не в змозі задовольнити потреби польської економіки. Уряд виходить з того, що ядерна енергетика буде складати близько 20% польського енергобалансу. На даний час ведуться переговори про місцезнаходження першої АЕС.

Rolls Royce SMRТурецький державний EUAS International ICC підписав Меморандум про взаєморозуміння з британським Rolls-Royce для оцінки технічної, економічної та юридичної застосуванності малих модульних реакторів (SMRs). Крім того, вони розглянуть можливість спільного виробництва таких реакторів.

І це відбувається не лише у Європі чи Азії. У США активно реалізовується енергетична програма зі скорочення викидів парникових газів RGGI, що має на меті підтримати існуючі чисті енергоресурси. Так, американська АЕС «Beaver Valley» вже відмовилася від планів дострокового закриття станції, розуміючи, що атомна енергетика належить до основних компонентів боротьби зі зміною клімату.

У той же час, розвиток відновлюваної енергетики загрожує природним середовищам існування видів рослин та тварин у світі. Понад 2 тисячі об'єктів ВДЕ побудовані в районах, що мають важливе екологічне значення. Такого висновку дійшли учені з австралійського університету Квінсленду, котрі склали карту розташування сонячних, вітрових та гідроенергетичних об'єктів.

Об'єкти ВДЕ в заповідних зонах. а -ВЕС в Бразилії 2006 та 2018 рр; b.- СЕС в Китаї 2013 та 2018 рр; c. ГЕС у В’єтнамі 1996 та 2017 ррБільшість об'єктів ВДЕ в Західній Європі та розвинених країнах розташовані в біорізноманітних районах та заповідних зонах. Енергетичні об'єкти та інфраструктура навколо них, такі як дороги та посилення людської активності, можуть бути надзвичайно згубними для природного середовища. Тому ці розробки не сумісні із зусиллями щодо збереження біорізноманіття. Тож, виникає питання, хто насправді здійснює вагомий вклад у боротьбі з глобальними кліматичними змінами.

Водночас, в Україні стрімкий розвиток та надання пріоритету ВДЕ вже створив певний фінансовий дисбаланс у вітчизняній економіці. Впродовж двох останніх тижнів держава відмовилася від електроенергії АЕС в обсязі 170 млн кВт-год за ціною 1,3 грн, на загальну суму 221 млн грн і придбала ці ж 170 млн кВт-год за «зеленим» тарифом у приватних сонячних і вітрових електростанцій, які належать ДТЕК, за 680 млн грн. Для українців переплата склала 460 млн грн. Станом на сьогодні балансове обмеження АЕС України на величину 500 МВт продовжується. При цьому, за останні кілька років частка Енергоатома в загальній енергогенерації країни складала близько 55%.

Зміна клімату – реалії сьогодення. Саме тому, ми не повинні забувати про потребу продовжувати перехід до чистої енергетичної системи.

Підготувала Юлія Кулаєва

Виробничі показники
за минулу добу

Електрична потужність (середньодобова), МВт
Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
З початку експлуатації, млрд кВт год

З турботою про чисте довкілля

За добу відвернений викид СО2, еквівалентний спаленню:
coal

Вагонів вугілля

автоцистерн бензину

Автоцистерн бензину

Природного газу

Природного газу

запобігли викиду СО2
- за добу, тис. тонн
- за весь час експлуатації, млн тонн

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій