РАЕС розпочала роботу на новому ринку електроенергії

09 липня 2019, 08:39 | Статті

Олександр Адамович1 липня в Україні запрацювала нова модель ринку електроенергії. Реформа енергоринку - одне із зобов'язань України перед Євросоюзом, яке на сьогодні виконано. Уже проведено перші торги, є і перші прибутки. Компанією Енергоатом, одним з основних учасників цих ринкових відносин, на майданчиках усіх АЕС, зокрема й на РАЕС впроваджується цілий комплекс підготовчих, реорганізаційних процедур для повноцінного функціонування нової моделі енергоринку. Про нові умови розповідає заступник начальника цеху теплових та підземних комунікацій – начальник відділу збуту Олександр Адамович.

Що ми отримали?

Відповідно до нових умов функціонування ринку електроенергії на енергокомпанії покладені завдання закуповувати електроенергію на так званих електронних аукціонах. Перші торги за новою моделлю – в межах прямих "двосторонніх договорів" – відбулися 27 червня на Українській енергетичній біржі. Продавцями електроенергії виступили державні підприємства Енергоатом і Укргідроенерго. 30 червня запустився ринок "на добу вперед", на якому енергокомпанії продають електроенергію для потреб фізичних та юридичних осіб на наступний день після здійснення операції. Наступний етап впровадження нової системи – продаж електроенергії на внутрішньодобовому ринку. Цей сегмент ринку стартував з 1 липня поточного року.

Етапи, які передували впровадженню нового ринку.

Останні місяці Енергоатом, відповідно й РАЕС готувалися до впровадження нової моделі енергоринку. Перший етап  підготовки стартував 1 січня поточного року. В результаті цього відбулося відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Тепер розподіляють електроенергію та постачають її споживачам окремі компанії. Це відповідає європейським стандартам та створює конкуренті умови. На території Рівненської області оператором системи розподілу стало ПрАТ «Рівнеобленерго». З квітня поточного року на території міста-супутника РАЕС Вараша оператором системи розподілу виступає КП «Міські електричні мережі». Постачальником, що відокремився з ПрАТ «Рівнеобленерго», стала Рівненська обласна енергопостачальна компанія.

Під час перехідного періоду енергопостачальна компанія викуплятиме на оптовому ринку електроенергію за спеціально встановленими тарифами і постачатиме її до побутових та малих непобутових споживачів за врегульованою ціною постачальника універсальних послуг. Все це відбувається з метою недопущення різкого росту вартості електроенергії для населення.

Як саме працює ринок?

Як тільки запрацювала нова модель енергоринку, було проведено перші аукціонні торги в діючому режимі. Передували їм електронні торги в режимі тестової експлуатації. В цих тестових режимах Компанія НАЕК «Енергоатом» працювала протягом півтора місяця, починаючи з травня. Рівненська АЕС брала безпосередню участь в ході тестування системи торгів, шляхом підготовки первинної інформації для аукціону. Основне завдання атомників було зосереджене на максимально правильному прогнозуванні можливого відпуску електроенергії в мережі для подальшої її реалізації.

Енергоатом працює на трьох основних ринках: ринок двосторонніх договорів довгострокових контрактів, ринок на добу наперед, і внутрішньодобовий ринок. Для цього в Компанії було створено новий спеціалізований відокремлений підрозділ «Енергоатом-Трейдинг» (ВП «ЕАТ»), який організовує роботу Енергоатома на обумовлених ринкових платформах.

Тарифи та прибутки.

Ринок являє собою енергетичну біржу, що передбачає продавця, покупця і товар (електроенергію). Продається продукт за встановленими ринковими цінами. Станом на 30 червня максимальна ціна денного тарифу за електроенергії на ринку «на добу вперед» складала 2,20 грн за 1 кВт год.

Щоб вберегти населення від збільшення тарифів, Кабінет Міністрів 12 червня 2019 року ухвалив Постанову №512 «Про внесення змін до Положення про покладання спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії». Згідно з цим документом, на державні компанії «Укргідроенерго» та «Енергоатом» покладається спеціальний обов`язок, відповідно до нього «Енергоатом» продаватиме до 75% виробленої електроенергії «Гарантованому покупцю» та не більше 15% - операторам системи розподілу та оператору системи передачі (НЕК «Укренерго»). «Укргідроенерго» відповідно 20% та 15% згенерованої електроенергії.

Компанія може реалізовувати до 90 % електроенергії за фіксованим тарифом, що формується по середньозваженій ціні за останні три місяці, та складає 0,567 грн за 1 кВт год. Решта електроенергії може продаватися по ринковій ціні. Станом на 1 липня Компанією було реалізовано за фіксованим тарифом 86% електроенергії. 14 % електроенергії продано на ринку «на добу вперед» за середньозваженою ціною 1,575 грн за 1 кВт год.

На сьогодні ринок працює в безпечному тестовому режимі, який функціонуватиме протягом перехідного періоду. Такий період триватиме перших півроку, далі відсотковий показник продажу електроенергії за регульованими тарифами зменшуватиметься.

Міжнародна інтеграція.

На даний час пріоритетним напрямком розвитку української енергетики, який визначений Енергетичною стратегією України на період до 2035 року є інтеграція об'єднаної енергосистеми України в об’єднання системних операторів з передачі електроенергії континентальної Європи (ENTSO-E), яка передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. В рамках угоди планується реалізувати програму організаційно-технічних заходів з модернізації систем регулювання та обладнання енергоблоків АЕС для приведення їх у відповідність до нормативних документів, які необхідно реалізувати на усіх 15 енергоблоках АЕС України до 2023 року. Без залучення енергоблоків АЕС стабільна робота енергосистеми і виконання вимог із синхронізації з ENTSO-Е неможлива.

Інтеграція об'єднаної енергосистеми України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E є важливою складовою енергетичної безпеки України, що дозволить підвищити надійність та збалансованість роботи об'єднаної енергосистеми України, ефективність використання енергетичних ресурсів та значне збільшення експортних можливостей. Зокрема, вихід на міжнародний ринок електроенергії дозволить отримувати країні додатковий дохід.

Підготовка до роботи в нових умовах на майданчику Рівненської АЕС.

Компанією Енергоатом на майданчиках усіх АЕС, зокрема й на РАЕС впроваджується цілий комплекс підготовчих, реорганізаційних процедур для повноцінного функціонування нової моделі енергоринку. На сьогодні вже виділились три основні напрямки діяльності Рівненської АЕС. Це – комерційна диспетчеризація, що включає в себе планування (прогнозування) обсягів п’ятнадцятихвилинного, погодинного, подобового та помісячного виробництва  електричної енергії для споживання  на власні потреби та для реалізації на різних видах ринків.

Фахівці, які задіяні у роботі за цим напрямком формують макети прогнозів на дві доби наперед і передають їх щоденно в Енергоатом-Трейдинг з подальшим викладанням цих обсягів на ринковій платформі. До компетенції спеціалістів, які працюють за цим напрямком входить також, щоденне планування, облік виробництва та забезпечення своєчасного постачання електроенергії для живлення об’єктів інфраструктури Рівненської АЕС.

Зокрема РАЕС виконується модернізація та впровадження повномасштабної автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії з метою чіткого відслідковування, фіксування та достовірного прогнозування обсягів електроенергії.

На відділ збуту, який займається цією роботою, чекають зміни. Його буде реорганізовано у відділ комерційної диспетчеризації в структурі виробничо-технічної служби РАЕС. Відділ включатиме в себе три основні групи: планування та обліку, розрахунку ринкової електроенергії та комерційної диспетчеризації. Працюватиме новостворений відділ комерційної диспетчеризації в тісному професійному взаємозв’язку із службою головного диспетчера та з начальником зміни станції АЕС.

 

Вікторія Шейкіна

Фото: Надії Тимофєєнко

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + EnterПоказники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій