Паливо Westinghouse – на майданчику РАЕС

  • Новини
  • 20 липня 2021, 16:42
  • 1399

На Рівненській АЕС триває процедура вхідного контролю ядерного палива шведського відділення американської компанії Westinghouse для енергоблоку №3 (ВВЕР-1000), яке планується завантажити в активну зону реактора під час наступного планово-попереджувального ремонту 2022 року.

У червні поточного року спеціалісти Рівненської АЕС провели на заводі-виробнику «Westinghouse Electric Sweden AB» (м. Вестерос, Швеція) контроль палива перед його відправкою в Україну. «На момент відвідування заводу-виробника всі 42 касети були упаковані в контейнери «Travеller» та розміщенні в 7 контейнерах ISО й готові до відправлення на майданчик Рівненської АЕС», – наголосив заступник головного інженера РАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитрій Галкін.

Наразі ядерне паливо надійшло на промисловий майданчик РАЕС та здійснюється його вхідний контроль у сховищі свіжого палива блоків №№3, 4. За словами начальника лабораторії відділу ядерної безпеки РАЕС Віталія Шумика, цей процес передбачає розпакування контейнерів ISО, вивантаження контейнерів «Travеller» та вилучення з них паливних касет, перевірка на стапелі геометричних розмірів касет, огляд на відсутність механічних пошкоджень та сторонніх предметів, перевірка повисотного розміщення твелів, огляд хвостовика та головки касети та переміщення нових касет до чохлів зберігання палива. Весь процес контролюється представником компанії Westinghouse, а також представником Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут».

За коментарем Дмитрія Галкіна, перші тепловиділяючі збірки ТВЗ-WR будуть завантажені в реактор енергоблоку №3 Рівненської АЕС під час планово-попереджувального ремонту наступного року та будуть експлуатуватись впродовж усієї їхньої паливної кампанії. Щороку свіже паливо ТВЗ-WR буде поповнювати активну зону реактора блоку №3, таким чином, за 4 роки вся активна зона буде заповнена паливом Westinghouse. Відтак, вже з 2025 року енергоблок №3 РАЕС генеруватиме електроенергію повністю з американського ядерного палива.

Наразі відбувається реалізація Програми диверсифікації ядерного палива для реакторних установок ВВЕР-1000, у рамках якої шість енергоблоків України завантажені паливом ТВЗ-WR. Також підписано контракт на постачання та ліцензування палива для ВВЕР-440, на черзі – візит технічних спеціалістів Westinghouse на майданчик РАЕС для обговорення технічних питань щодо постачання палива, технічних умов, виготовлення стенда для інспекції палива для енергоблоку №2. Планується, що у 2024 році в активну зону реактора енергоблоку №2 Рівненської АЕС буде завантажено партію з 12 касет, яка має перебувати у дослідній експлуатації впродовж 4-6 років.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г