На РАЕС впроваджено біометричну ідентифікацію працівників

  • Новини
  • 06 грудня 2021, 11:09
  • 1323

На Рівненській АЕС вперше серед АЕС України впроваджено допуск персоналу до захищеної зони за біометричними ознаками. Система реалізована коштом технічної допомоги Уряду ФРН та ДП «НАЕК «Енергоатом».

Проєкт технічної допомоги з боку Уряду Німеччини в межах глобальної ініціативи G7 був запропонований двом атомним електростанціям України – Рівненській та Южно-Українській. Партнерство має характер міждержавної співпраці, відповідними документами це зафіксовано як на рівні урядів, так і на рівні компаній. Партнерство передбачало надання допомоги в межах вдосконалення фізичної захищеності стратегічного об’єкта. Товариство з безпеки установок і реакторів (GRS gGmbH, Німеччина) запропонувало Україні цілу низку обладнання щодо фізичного захисту – фізичні бар’єри, броньовані кабіни, відеосистеми тощо. Рівненські атомники вивчили всі пропозиції німецької сторони, зокрема розглядалося й питання біометрії, яке за рішенням генерального директора РАЕС Павла Павлишина було обрано пріоритетним для РАЕС. Біометрію планувалося запровадити як на зовнішніх контрольно-перепускних пунктах, так і поступово всередині об’єкта – на внутрішніх пунктах контролю доступу.

Сьогодні простежується певне зростання зацікавленості до використання біометричних параметрів (індивідуальних фізичних ознак, зокрема відбитків пальців, геометрії обличчя, голосу, райдужної оболонки ока, геометрії руки, малюнку вен руки тощо) для ідентифікації людини, що все частіше застосовуються в сучасних системах безпеки. Для РАЕС обрано біометричну технологію ідентифікації особи за малюнком вен долоні, оскільки цей спосіб є максимально безконтактним, що важливо та виправдано через пандемію COVID-19, а також біометрична система є максимально захищеною та спроможна працювати в автономному режимі з великим обсягом даних. Реалізація спільного проєкту тривала впродовж трьох років.

Роботи проходили досить успішно і основна їхня частина завершена наприкінці 2019 року – біометричними сканерами були обладнані всі контрольно-пропускні пункти — КПП-1, КПП-2, КПП-5, КПП-6, КПП-7, однак через пандемію подальше впровадження проєкту було призупинено.

У 2021 році відновлено та в дуже стислий термін завершено всі роботи, відтак сьогодні на РАЕС діє повноцінна цілісна система верифікації персоналу (перевірка з використанням індивідуальної електронної перепустки та малюнку вен долоні). Фірма-постачальник обладнання iCOGNIZE GmbH продовжує супроводжувати працездатність системи технічно, а її фахівці визнають успішність реалізації проєкту.

Нині за біометричними ознаками перетинає прохідні РАЕС весь персонал, включаючи транспортні й залізничні прохідні. Триває переведення на цей метод ідентифікації й працівників підрядних організацій.

Рівень фізичного захисту РАЕС після впровадження нової системи значно підвищився через мінімізацію і навіть виключення впливу людського фактора з процедури допуску працівників. Практично мінімізовано можливість несанкціонованого проходу на АЕС і, якщо припустити ймовірність підробки перепустки (викрадення, заволодіння), підбору пін-коду, то копіювання малюнку вен долоні людини практично неможливо, адже в кожного ця біометрична характеристика унікальна.

...

«Хочу зауважити, що захищеність АЕС складається з багатьох факторів та залежить, зокрема від ставлення кожного працівника до культури захищеності та до системи фізичного захисту, а біометрія – це лише один з елементів, – підкреслює начальник служби фізичного захисту РАЕС Іван Дерлюк. – Завершено перший етап – закриття периметру електростанції, тобто ззовні на територію ядерної установки можна потрапити тільки за перепусткою та проходженням сканеру за біометричними ознаками долоні. Планується продовження впровадження проєкту поступово на всіх енергоблоках щодо обладнання біометрією особливо важливих зон та життєво важливих місць, тобто внутрішніх пунктів контролю доступу, що обумовлено нормативно-правовими актами з фізичного захисту», – підсумовує Іван Дерлюк.

Система фізичного захисту є одним з ключових елементів у забезпеченні національної безпеки України та сталої роботи АЕС, тому її вдосконалення є процесом безперервним.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час
експлуатації
млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
За весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура °C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г