На РАЕС впроваджуються заходи для синхронізації енергосистем України та ЄС

22 березня 2019, 13:28 | Статті

РАЕСНа Рівненській АЕС триває реалізація комплексу робіт з модернізації обладнання, обумовлених «Програмою реалізації заходів модернізації енергоблоків АЕС для участі у нормованому первинному регулюванні частоти (НПРЧ) в Об’єднаній енергетичній системі (ОЕС) України».

Програму розроблено в рамках виконання угоди про умови майбутньої інтеграції ОЕС України до енергосистеми континентальної Європи, укладеної у 2017 році між ДП «НЕК «Укренерго» та системними операторами, які входять до загальноєвропейської мережі системних операторів з передачі електроенергії «ENTSO-E», а також відповідно до вимог галузевих стандартів України (СОУ-Н) та впровадження нової моделі енергоринку.

У 2018 році Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та НАЕК «Енергоатом» погоджено низку технологічних заходів програми, які необхідно реалізувати на усіх 15 енергоблоках АЕС України до 2023 року. Без залучення енергоблоків АЕС стабільна робота енергосистеми і виконання вимог із синхронізації з ENTSO-Е стануть неможливими, тому метою програми є виконання організаційно-технічних заходів з модернізації систем регулювання та обладнання енергоблоків АЕС, з приведення їх у відповідність до вимог СОУ-Н.

Участь енергоблоків АЕС в НПРЧ дозволить: підвищити стійкість роботи енергоблоків, яка досягається введенням швидкодіючого регулювання параметрів енергоблоків з неодмінною точністю і стабільністю; передавати дані в інформаційні системи енергоблоку, АЕС та ОЕС України; організувати збір, передачу та зберігання (архівацію) відповідної інформації в інформаційних системах енергоблоків АЕС та передачу її на вищі рівні оперативно-диспетчерського управління.

На Рівненській АЕС в рамках програми заплановані модернізація гідравлічної системи регулювання та модернізація/впровадження електрогідравлічної систем регулювання турбіни на базі програмно-технічних комплексів та системи збудження генераторів.

За словами заступника начальника цеху теплової автоматики та вимірювань РАЕС Олександра Пузирнікова, синхронізація енергосистем України і ENTSO-E вкрай важлива для вітчизняного енергетичного сектору, оскільки вона дозволить поліпшити стабільність енергосистеми, підвищить енергобезпеку, можливість брати участь у НПРЧ та потужності ОЕС дозволить НАЕК «Енергоатом» отримувати додаткові кошти в умовах роботи у новій моделі ринку електроенергії.

Олександр Пузирніков

«Залежно від типу турбоустановки галузевим концептуальним технічним рішенням визначено пілотними енергоблоки-мільйонники – ЗАЕС, ХАЕС та ЮУАЕС, тому із реалізацією заходів програми на енергоблоках з реактором ВВЕР-1000 питань не виникає. Оскільки енергоблоки з реактором ВВЕР-440 експлуатуються лише на РАЕС, фахівцями електростанції самостійно розроблено концептуально-технічне рішення для «малих» блоків, опираючись на міжнародний досвід АЕС країн Європи, які вже функціонують у цих режимах. На сьогоднішній день вказане концептуальне технічне рішення погоджене на РАЕС та найближчим часом буде направлено на узгодження у встановленому порядку в НАЕК «Енергоатом» та Держатомрегулювання України. Паралельно ведуться роботи по розробці технічних вимог та умов постачання обладнання, з метою визначення потенційних учасників та здійснення техніко-економічних розрахунків. У подальшому під час планово-попереджувальних ремонтів на енергоблоках №№1, 2 РАЕС заплановано реалізувати заходи даної програми, суть яких полягає у тому, що на «малих» блоках відсутня електрична частина регулювання турбіни, яка могла б взяти на себе навантаження щодо регулювання потужності та частоти турбоагрегату. Основне завдання – це перейти з механо-гідравлічної частини, яка сьогодні існує в системі регулювання турбіни, на електрогідравлічну, тобто запровадити електронну систему із закладеними алгоритмами та вимогами стосовно точності вимірювання і регулювання», - зауважив Олександр Пузирніков.

Нещодавно на майданчику АТ «Турбоатом» (м. Харків) відбулась технічна нарада з обговорення організаційно-технічних питань, пов’язаних із модернізацією гідравлічної системи регулювання турбін і впровадження електронної частини системи регулювання та захисту на базі програмно-технічного комплексу (ПТК ЕЧ САРЗТ) для енергоблоків №№1, 2 Рівненської АЕС. Окрім спеціалістів підприємства, участь у зустрічі взяли представники НАЕК «Енергоатом», ТОВ «ЕМВ-ЕНЕРГО» та підрозділів РАЕС (ЦТАВ, турбінних цехів, енергоремонтного підрозділу, служби налагодження та випробувань устаткування). На нараді розглянуто низку актуальних питань, що стосуються експлуатації, ремонту та запланованої модернізації парових турбін та їх конденсаторів. Також спеціалісти Турбоатома презентували позитивний вітчизняний та іноземний досвід проведення модернізації турбін з впровадженням режимів загального та нормованого первинного регулювання частоти.

Після реалізації усіх запланованих заходів програми, на кожному з енергоблоків РАЕС відбудуться попередні випробування сумісної роботи ПТК ЕЧ САРЗТ та автоматичних регуляторів потужності та при необхідності – доопрацювання їх алгоритмів та програмного забезпечення. Наступними етапами стануть дослідна експлуатація енергоблоків в режимі НПРЧ та сертифікація ДП «НЕК «Укренерго» енергоблоків здійснювати функції НПРЧ, після чого енергоблоки Рівненської АЕС будуть введені у промислову експлуатацію з режимом НПРЧ.

Довідково:

ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) створена в липні 2009 року, яка об’єднала шість галузевих асоціацій, що існували на той час: ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE та UKTSOA, в які входять 42 національні енергетичні компанії Європи.

ДП «НЕК «Укренерго» – енергетична компанія з функціями оперативно-технологічного управління Об’єднаною енергосистемою України (ОЕС) та передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до регіональних електромереж енергопостачальних компаній (обленерго).

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + EnterПоказники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій