На РАЕС обговорили впровадження світової практики – ризик-інформованих підходів

04 жовтня 2019, 16:12 | Новини

У ході семінару3-4 жовтня на Рівненській АЕС відбувся семінар НАЕК «Енергоатом» на тему: «Впровадження ризик-інформованих підходів (РІП) при експлуатації АЕС.

Дводенний захід проходив за участю представників Держатомрегулювання України, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ), ТОВ «НТ- Інжиніринг», ДП «НАЕК «Енергоатом» та її відокремлених підрозділів (ВП) – «Науково-технічний центр» (НТЦ), «Атомремонтсервіс», «Рівненська», «Южно-Українська», «Запорізька» та «Хмельницька» АЕС, а також представника ВАО АЕС-МЦ на майданчику РАЕС. З боку Рівненської АЕС участь у семінарі взяли заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки, фахівці служби аналізу безпеки (САБ) та служби налагоджування та випробувань устаткування (СНВУ).

Під час обговореньЗ середини 90-х років для енергоблоків АЕС України виконувалась низка робіт з імовірнісного аналізу безпеки, напрацьовувалась необхідна методологічна базова інфраструктура щодо використання імовірнісних методів. Це, в свою чергу, обумовило початок діяльності з впровадження РІП для прийняття рішень з безпеки АЕС. Ризик-інформоване прийняття рішень дає змогу підвищити безпеку та надійність АЕС, знизити радіаційний вплив на персонал та підвищити ефективність експлуатації енергоблоків шляхом визначення та усунення проблем безпеки; вдосконалити та оптимізувати технічне обслуговування, ремонти і випробування споруд, систем та елементів з метою забезпечення їх надійності, достатньої для підтримання досягнутого рівня безпеки.

У 2003 році розроблено та погоджено Держатомрегулювання України «Програму впровадження ризик-орієнтованих підходів в регулюючій діяльності та експлуатації АЕС України». В її рамках було виконано значний обсяг напрацювань щодо використання РІП, проте більшість проектів не були реалізованими через відсутність нормативно-правового акту, що регулює діяльність, пов’язану з використанням РІП, та встановлює імовірнісні критерії.

Павло КовтонюкПід час відкриття семінару головний інженер - перший заступник генерального директора РАЕС Павло Ковтонюк зазначив, що ефективне виробництво електроенергії та забезпечення високого рівня безпеки АЕС повинно базуватись як на детерміністичних, так і ймовірнісних оцінках існуючих ризиків. «На сьогоднішній день з метою досягнення значного зменшення до обґрунтованого мінімуму тривалості планових ремонтів на енергоблоках АЕС та збільшення їх економічної ефективності впроваджуються програмний комплекс «Ризик-монітор» та ризик-інформовані підходи в цілому. Ефективне впровадження РІП як на «пілотних», так і не «пілотних» блоках АЕС повинна забезпечити оновлена програма з впровадження РІП при експлуатації АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом». Метою семінару є аналіз усіх напрацювань в напрямку ризик-інформованого прийняття рішень, що існують в атомній галузі, обговорення існуючих проблемних питань й перспективи їх вирішення, а також вже існуючого досвіду закордонних колег», - зауважив Павло Ковтонюк.

Валерій БугайЯк зазначив Валерій Бугай, заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок – державний інспектор Держатомрегулювання України, регулюючі вимоги як в Україні, так і у світі не стоять на місці від часу проектування та будівництва АЕС. «Сучасна тенденція полягає саме у використанні ризик-інформаційних підходів при прийнятті рішень з безпеки АЕС. Держатомрегулювання України, звісно, брав активну участь у цьому процесі. У 2017 році було прийнято відповідний регулюючий документ – «Вимоги до ризик-інформованого прийняття рішень з безпеки АЕС», який сьогодні дає можливість застосування цього підходу в тих чи інших напрямках регулювання безпеки. Як регулюючий орган, Держатомрегулювання стоїть в авангарді тих світових процесів, що стосуються сучасних ризик-інформованих підходів», - прокоментував Валерій Бугай.

Учасники семінару У ході семінару фахівці ДНТЦ, та НТ- Інжиніринг, ВП НТЦ, ХАЕС, ЮУАЕС, ЗАЕС виступили з низкою презентацій щодо досвіду розробки та впровадження РІП. У свою чергу, спеціалісти РАЕС висвітлили такі теми, як «Оптимізація періодичності планових випробувань обладнання системи безпеки з використанням ризик-інформованих підходів» (САБ), «Зміна періодичності експлуатаційних випробувань на ефективність насосів САОЗ низького та високого тиску TQ12,22,32 та TQ13,23,33» та «Зміна періодичності експлуатаційних випробувань системи герметичного огородження розрідженням (вакуумуванням) блоків з ВВЕР-1000» (СНВУ).

Микола ДивисенкоЗа словами начальника САБ РАЕС Миколи Дивисенка, тема впровадження ризик-інформованих підходів вже давно обговорюється і на сьогоднішній день є актуальною для всіх АЕС світу. «Їх застосування приносить економічний ефект та зменшення ризиків щодо впливу на безпеку АЕС. У 2019 році НАЕК «Енергоатом» створено документ, що регламентує діяльність Компанії в області застосування ризик-інформованих підходів – «Програма з впровадження ризик-інформованих підходів (РІП) при експлуатації АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом», яка наразі перебуває на погодженні в Держатомрегулювання України. На сьогоднішній день для успішної реалізації програми необхідне розширення нормативної та методологічної бази як на рівні Компанії, так і на рівні галузі. Відповідно, організовано семінар щодо обговорення подальшого втілення програми. Сподіваюсь, цей успішно проведений семінар дасть старт роботам із застосування РІП, а це, у свою чергу дозволить виводити канали систем безпеки чи іншого обладнання енергоблоку на довші терміни, проводити його ремонт не під час ППР, а при роботі енергоблока на потужності і таким чином скорочувати тривалість планових ремонтів та отримувати від цього економічний ефект», - підсумував Микола Дивисенко.

Під час презентаційОдним із найважливіших напрямів впровадження ризик-інформованих підходів є впровадження «Ризик-монітору» – програмного комплексу, що включає в себе відповідне технічне оснащення, програмний продукт шведського виробництва «RiskWatcher», а також імовірнісні моделі енергоблоків РАЕС. Комплекс надасть в майбутньому можливість оперативному персоналу РАЕС не тільки отримувати інформацію щодо поточного рівня ризику на основі поточних значень показників безпеки ЧПАЗ (частота важкого пошкодження активної зони) та ЧГАВ (частота граничного аварійного викиду), а й оцінювати можливість виведення того чи іншого обладнання в ремонт, миттєво оцінювати вплив на безпеку того чи іншого експлуатаційного рішення, а також оптимально планувати роботу з точки зору безпеки.

Виробничі показники
за минулу добу

Електрична потужність (середньодобова), МВт
Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
З початку експлуатації, млрд кВт год

З турботою про чисте довкілля

За добу відвернений викид СО2, еквівалентний спаленню:
coal

Вагонів вугілля

автоцистерн бензину

Автоцистерн бензину

Природного газу

Природного газу

запобігли викиду СО2
- за добу, тис. тонн
- за весь час експлуатації, млн тонн

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій