Особливості роботи АЕС в умовах лібералізованого енергоринку

  • Новини
  • 18 серпня 2021, 08:17
  • 757

На Рівненській АЕС відбулася нарада з комерційної диспетчеризації щодо обговорення питань, пов’язаних з особливостями роботи на різних сегментах ринку електричної енергії, а також з метою вивчення передового досвіду РАЕС з автоматизації процесів комерційної диспетчеризації.

Захід відбувся за ініціативи Рівненської АЕС за участю представників НАЕК «Енергоатом», ВП «Енергоатом-Трейдинг» (ЕАТ), керівників служб головних диспетчерів та відділів комерційної диспетчеризації Рівненської, Южноукраїнської, Хмельницької та Запорізької АЕС.

У ході наради обговорені питання взаємодії технічних та комерційних служб Енергоатома під час ухвалення рішення щодо незапланованої зміни навантаження на генеруючому обладнанні Компанії з метою ухвалення найбільш вигідного техніко-економічного рішення. Також обговорено участь атомних енергоблоків у балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг.

Представники ЕАТ презентували пропозиції щодо нової схеми взаємодії структурних підрозділів Енергоатома при зміні планового графіку відпуску електроенергії, щодо змін у розрахунку ціни небалансів, заплановані з 1 вересня поточного року, та шляхів для зменшення небалансів. Увагу акцентовано на питанні налагодження ефективної комунікації та обміну інформацією між комерційними диспетчерами та начальниками змін атомних електростанцій, комерційними диспетчерами ЕАТ та диспетчерами Компанії.

...

За словами заступника головного інженера РАЕС з технології та інжинірингу Вячеслава Стоянова, головна ціль зустрічі – виробити нові підходи для оптимальної та економічно-вигідної роботи в умовах енергоринку: «Наразі перед нами поставлено завдання не лише виробляти електроенергію, але й якомога вигідніше її продавати. Завдяки взаємодії всіх майданчиків АЕС, головного офісу Енергоатома та ЕАТ ми напрацьовуємо єдиний та чіткий механізм, який дозволить виконувати ці функції».

Начальник відділу торгівлі на внутрішньодобовому та балансуючому ринках Енергоатом-Трейдингу Василь Прокопенко відзначив, що нині Енергоатом трансформується у повноцінну енергетичну компанію, яка буде максимізувати прибуток на всіх сегментах ринку електроенергії, відтак потрібно визначити правильну взаємодію між усіма структурними одиницями.

...

«Пропрацювавши два роки в новій моделі енергоринку, технічні й економічні служби АЕС та ЕАТ дійшли висновку, що потрібно поглибити взаємодію з метою максимізації техніко-економічної вигоди. Ми повинні напрацювати проєкт документу, який дозволить оперативно ухвалювати якомога вигідні рішення з технічної та економічної точки зору. Безперечно, усі вони виконуватимуться з дотриманням всіх вимог з ядерної та радіаційної безпеки, – зауважив Василь Прокопенко. – Варто відзначити, НАЕК «Енергоатом» продовжує виконувати покладені на неї спеціальні обов’язки із забезпечення населення дешевою електроенергією, із ціною значно меншою за собівартість її виробництва. Нещодавно на рівні Кабміну ухвалено рішення щодо нових обов’язків, які дозволять працювати Компанії на більш вигідних умовах».

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г