Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Безпечна експлуатація АЕС завжди була і є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року.

В Заяві керівництва РАЕС «Про політику у сфері безпеки» вказано, що в основу технічної політики РАЕС покладено принцип постійного підвищення безпеки АЕС. Слід зазначити, що підвищення рівня безпеки, модернізація діючих енергоблоків АЕС України, зокрема на ВП РАЕС, беруть початок ще з далеких 80-х. За цей час реалізована значна кількість програм підвищення безпеки, однак найбільш впливові та значущі заходи виконувались, починаючи з 2004 року, за програмами схваленими Кабінетом Міністрів України:

  • Комплексна програма модернізації та підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій.
  • Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій (КПБ).
  • Програма модернізації енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000. РАЕС-4 (Програма модернізації Р4).

Виконання заходів КПБ було однією із основних умов продовження терміну експлуатації блоків № 1, 2 у понадпроектний термін. Зазначена умова була повністю виконана на кінець 2010 року - на блоках № 1, 2 виконано усі 97 заходів програми. При виконанні КПБ вирішені завдання з усунення існуючих дефіцитів безпеки та відхилень від вимог національних нормативно-правових актів, виконання рекомендацій міжнародних організацій щодо підвищення безпеки (МАГАТЕ, ЄБРР, тощо), обґрунтування безпеки АЕС за допомогою сучасних методів аналізу.

Ще один яскравий приклад – повна реалізація всіх 147 заходів Програми модернізації РАЕС-4, що забезпечило рівень безпеки енергоблоків, який відповідає українським та міжнародним нормативним вимогам з безпеки.

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності роботи українських АЕС.

На поточний час виконується Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ), яка затверджена КМУ та розрахована на період до 2020 року. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів. Всього для ВП РАЕС передбачено виконання 206 заходів КзПБ, з яких 75 вже виконано. У 2017 році заплановано до виконання 19 заходів.

Також в рамках КзПБ виконується комплекс заходів «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектних режимів, можливих внаслідок явищ природного характеру, пов’язаних з удосконаленням управління важкими аваріями (так звані «постфукусімські» заходи). Основним результатом впровадження цих заходів є можливість ліквідації запроектної аварії, в зв’язку із довготривалим повним знеструмленням енергоблоків з відмовою всіх джерел змінного струму та втратою кінцевого поглинача тепла (тобто відмовою системи технічного водопостачання відповідальних споживачів реакторного відділення). Для цього закуплено сім мобільних насосних установок (МНУ) для енергоблоків №1-3: по дві для енергоблоків №1, 2 РАЕС та три для енергоблоку №3. Планується закупівля трьох МНУ для енергоблоку №4.

Впродовж 2017 року планується закупівля мобільних дизель-генераторів малої потужності МДГ-440 для блоків №1, 2, по одній на кожен блок, та одного дизель-генератора великої потужності МДГ-800 для блоку №4. Для блоку №3 дизель-генератор МДГ-800 вже закуплено.

Виконання усіх заходів КзПБ є також умовою продовження терміну експлуатації діючих атомних енергоблоків. Продовження терміну експлуатації, за умови доведення рівня їх безпеки до загальносвітового, є визнаною практикою та дозволяє зберегти існуючий рівень енергогенерації в Україні. За даними МАГАТЕ з 437 атомних енергоблоків, що експлуатуються сьогодні в світі, 137 - з терміном експлуатації понад 30 років. Досвід продовження термінів експлуатації перших двох Рівненських, двох Южно-Українських та двох Запорізьких енергоблоків підтверджує той факт, що реактори українських АЕС мають для цього достатній запас міцності.

На енергоблоці №3 РАЕС, проектний термін експлуатації якого закінчується у грудні 2017 року, постійно ведеться робота щодо виконання заходів підвищення рівня безпеки. У рамках КзПБ на блоці №3 заплановано виконати 96 заходів.

Для продовження терміну експлуатації блоку №3 на РАЕС реалізовується відповідна Програма продовження терміну експлуатації (ПТЕ), складовою частиною якої є виконання пріоритетних заходів КзПБ.

В рамках реалізації КзПБ:

  • до введення Програми виконано 23 заходи;
  • після введення Програми виконано 23 заходи;
  • до завершення терміну експлуатації блоку та прийняття рішення про його продовження (2018 рік) планується виконати 37 заходів у повному обсязі. Також поетапно планується виконати ще 6 заходів;
  • після ПТЕ планується завершити 13 заходів.

Підготовлені необхідні обґрунтування для узгодження план-графіка КзПБ та Програми ПТЕ із зазначеними обсягами та термінами.

Варто відзначити, що за 26 заходами КзПБ по блоку №3 виконується закупівля обладнання за кредитні кошти ЄБРР/Євратом. На РАЕС вперше в Україні, в рамках даного контракту, в ППР-2016 за 7-ма заходами здійснено часткову або повну поставку обладнання, яке на сьогодні введено у роботу.

Крім заходів КзПБ на блоці №3 відповідно до Програми ПТЕ виконується 5 заходів, які пов’язані з реалізацією відхилень від норм та правил в атомній енергетиці. В період планово-попереджувального ремонту 2016 року на блоці №3 у повному обсязі та частково виконані 10 заходів КзПБ.

Виконання всіх запланованих заходів дасть можливість енергоблоку №3 Рівненської АЕС продовжувати безпечно виробляти електроенергію у понадпроектний термін. Процес підвищення безпеки усіх енергоблоків РАЕС триватиме і надалі, що є безперечно пріоритетним завданням усього колективу підприємства.

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div>