Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Безпечна експлуатація АЕС завжди була і є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року. В Заяві керівництва РАЕС «Про політику у сфері безпеки» вказано, що в основу технічної політики РАЕС покладено принцип постійного підвищення безпеки АЕС.

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності роботи українських АЕС.

Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ) введена в дію постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 № 1270 та розрахована на період до 2020 року. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій. Після аварії на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2012 році до КзПБ включені додаткові заходи за результатами позачергової поглибленої переоцінки безпеки українських АЕС («стрес-тестів») і додаткові заходи з протипожежної безпеки.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів. Всього для ВП РАЕС передбачено виконання 327 заходів КзПБ, з яких 248 вже виконано.

Виконання заходів КзПБ у 2018 році проводиться згідно з «Планом – графіком реалізації заходів КзПБ на 2018 рік». Всього у 2018 році заплановано до виконання 35 заходів, з яких 32 заходи виконано в повному обсязі, звіти узгоджені Держатомрегулювання або Державною службою з надзвичайних ситуацій України, решта, 3 заходи, виконано у фізичному обсязі, звіти на узгодженні в ДІЯРУ.  Додатково до планових заходів достроково завершені 6 заходів плану 2019-2020 років. Можна констатувати що планові завдання в частині реалізації заходів КзПБ у 2018 році успішно виконані.

У 2018 році Рівненська АЕС з 29 жовтня по 2 листопада 2018 року успішно пройшла комплексну інспекційну перевірку Держатомрегулювання України щодо дотримання норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки (ЯРБ) при експлуатації АЕС та впровадження заходів КзПБ. Інспектували Рівненську АЕС, в частині впровадження заходів КзПБ, фахівці Держатомрегулювання України спільно із експертами міжнародної компанії «Riskaudit» та ДНТЦ ЯРБ. Зауважень до стану виконання заходів КзПБ з боку експертів Держатомрегулювання не було. Експерти компанії «Riskaudit» також відзначили високий рівень виконання заходів КзПБ.

З метою контролю та аналізу стану реалізації спільного з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейського співтовариства з атомної енергії проекту КзПБ, що реалізується на Рівненській АЕС, 19-21 червня 2018 року проммайданчик електростанції відвідали представники ЄБРР - банку-кредитора програми, консультанта-інспектора кредиторів (КІК) та групи управління проектами КзПБ. Експерти ЄБРР зазначили, що за результатами проведеного моніторингу зауважень до виконання заходів КЗПБ на проммайданчику Рівненської АЕС у них немає. Варто відзначити, що по 26 заходах КзПБ по блоку №3 та 9 заходах КзПБ по блоку №4 поставлено та виконується закупівля обладнання за кредитні кошти ЄБРР/Євратом. На РАЕС в рамках даного контракту по 24-м заходам здійснено часткову або повну поставку обладнання, яке на сьогодні введено у роботу та успішно функціонує на енергоблоках №№3, 4.

Необхідно відзначити, що на енергоблоках РАЕС фактично завершені роботи по заходам «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектних режимів, можливих внаслідок явищ природного характеру, пов’язаних з удосконаленням управління важкими аваріями (так звані «постфукусімські» заходи), направлені на недопущення та можливість ліквідації запроектної аварії в зв’язку з довготривалим повним знеструмленням енергоблоків з відмовою всіх джерел змінного струму та втратою кінцевого поглинача тепла, тобто відмовою системи технічного водопостачання відповідальних споживачів реакторного відділення. Для цього закуплено всі необхідні 10 мобільних насосних установок (МНУ) та 4 мобільні дизель-генератори для всіх енергоблоків Рівненської АЕС. На енергоблоках №№3, 4 Рівненської АЕС виконано захід, що спрямований на зниження концентрації водню в герметичній оболонці (ГО) для запроектних аварій, а саме встановлено по 104 рекомбінатори для спалювання водню на кожному з енергоблоків.

Для продовження терміну експлуатації блоку №3, проектний термін якого закінчився у грудні 2017 року, на РАЕС в 2018 році успішно завершена реалізація Програми продовження терміну експлуатації (ПТЕ), складовою частиною якої було виконання пріоритетних заходів КзПБ. В рамках реалізації  ПТЕ  на енергоблоці №3 виконано всі заплановані  заходи КзПБ.

Виконання заходів з підвищення рівня безпеки дає можливість енергоблокам Рівненської АЕС продовжувати виробляти безпечну електроенергію. Процес підвищення безпеки усіх енергоблоків РАЕС триватиме і надалі, що є безперечно пріоритетним завданням усього колективу підприємства.

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div>