Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Безпечна експлуатація АЕС є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року, та відображено в Заяві ДП «НАЕК «Енергоатом».

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності роботи українських АЕС.

Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ) введена в дію постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 № 1270 та розрахована на період до 2020 року. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій. Після аварії на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2012 році до КзПБ включені додаткові заходи за результатами позачергової поглибленої переоцінки безпеки українських АЕС («стрес-тестів») і додаткові заходи з протипожежної безпеки.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів. Всього для ВП РАЕС передбачено виконання 327 заходів КзПБ, з яких 248 вже виконано.

Виконання заходів КзПБ у 2018 році проводилось згідно з «Планом – графіком реалізації заходів КзПБ на 2018 рік». З 35 заходів, запланованих до виконання у 2018 році, 32 заходи виконано в повному обсязі, звіти узгоджені Держатомрегулювання або Державною службою з надзвичайних ситуацій України, решта, 3 заходи, виконано у фізичному обсязі, звіти на узгодженні в ДІЯРУ. Додатково до планових заходів достроково завершені 6 заходів плану 2019-2020 років. Можна констатувати, що планові завдання в частині реалізації заходів КзПБ у 2018 році успішно виконані.

У 2018 році Рівненська АЕС успішно пройшла комплексну інспекційну перевірку Держатомрегулювання України щодо дотримання норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки (ЯРБ) при експлуатації АЕС та впровадження заходів КзПБ. Інспектували Рівненську АЕС щодо впровадження заходів КзПБ фахівці Держатомрегулювання України спільно із експертами міжнародної компанії «Riskaudit» та ДНТЦ ЯРБ. Зауважень до стану виконання заходів КзПБ з боку експертів Держатомрегулювання не було. Експерти компанії «Riskaudit» також відзначили високий рівень виконання заходів КзПБ.

З метою контролю та аналізу стану реалізації спільного з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейського співтовариства з атомної енергії проекту КзПБ, що реалізується на Рівненській АЕС, у червні 2018 року проммайданчик електростанції відвідали представники ЄБРР - банку-кредитора програми, консультанта-інспектора кредиторів (КІК) та групи управління проектами КзПБ. Експерти ЄБРР зазначили, що за результатами проведеного моніторингу зауважень до виконання заходів КЗПБ на проммайданчику Рівненської АЕС у них немає. Варто відзначити, що за 26 заходами КзПБ по блоку №3 та 9 заходами КзПБ по блоку №4 поставлено та виконується закупівля обладнання за кредитні кошти ЄБРР/Євратом. На РАЕС в рамках даного контракту за 24-ма заходами здійснено часткову або повну поставку обладнання, яке на сьогодні введено у роботу та успішно функціонує на енергоблоках №№3, 4.

Необхідно відзначити, що на енергоблоках РАЕС фактично завершені роботи щодо заходів «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектних режимів, можливих внаслідок явищ природного характеру, пов’язаних з удосконаленням управління важкими аваріями (так звані «постфукусімські» заходи), спрямовані на недопущення та можливість ліквідації запроектної аварії в зв’язку з довготривалим повним знеструмленням енергоблоків з відмовою всіх джерел змінного струму та втратою кінцевого поглинача тепла, тобто відмовою системи технічного водопостачання відповідальних споживачів реакторного відділення. Для цього закуплено всі необхідні 10 мобільних насосних установок (МНУ) та 4 мобільні дизель-генератори для всіх енергоблоків Рівненської АЕС. На енергоблоках №№3, 4 Рівненської АЕС виконано захід, що спрямований на зниження концентрації водню в герметичній оболонці (ГО) для запроектних аварій, а саме – встановлено по 104 рекомбінатори для спалювання водню на кожному з енергоблоків.

У 2018 році ВП РАЕС отримано ліцензію на подальшу експлуатацію енергоблоку №3 у понадпроектний термін впродовж 20 років. В рамках реалізації Програми продовження терміну експлуатації на енергоблоці №3 виконано всі заплановані заходи КзПБ.

Виконання заходів з підвищення рівня безпеки дає можливість енергоблокам Рівненської АЕС продовжувати безпечно виробляти електричну та теплову енергію. Процес підвищення безпеки усіх енергоблоків РАЕС триватиме і надалі, що є безперечно пріоритетним завданням усього колективу підприємства.

Виробничі показники
за минулу добу

Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
Електрична потужність (середньодобова), МВт

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + EnterПоказники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій