Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Безпечна експлуатація АЕС є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року та відображено в Заяві ДП «НАЕК «Енергоатом».

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності роботи українських АЕС.

Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ) введена в дію постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 №1270 та розрахована на період до 2023 року включно. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій. Після аварії на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2012 році до КзПБ включені додаткові заходи за результатами позачергової поглибленої переоцінки безпеки українських АЕС («стрес-тестів») і додаткові заходи з протипожежної безпеки.

Реалізація Програми дозволить виконати міжнародні зобов’язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС. Після аварії на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2012 році до КзПБ включені додаткові заходи за результатами позачергової поглибленої переоцінки безпеки українських АЕС («стрес-тестів») і додаткові заходи з протипожежної безпеки.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів (ППР). Всього для РАЕС передбачено виконання 327 заходів КзПБ, з яких 264 вже виконано.

В цілому 2019 рік для реалізації КзПБ на енергоблоках Рівненської АЕС був успішним. Рівненською АЕС виконано понад 80% запланованих заходів усієї КзПБ, що є найвищим показником серед АЕС України. В повному обсязі, при запланованих семи заходах, завершено 15 заходів (звіти узгоджені Держатомрегулювання та ДСНС України). Крім того, один захід виконано в фізичному обсязі, триває узгодження звітної документації щодо його виконання.

У 2019 році на енергоблоці №1 РАЕС впроваджена система промислового телебачення, завершено виконання постфукусімського заходу із забезпечення аварійного електропостачання. На енергоблоці №2 завершена модернізація акумуляторного господарства системи безпеки (СБ). На обох енергоблоках забезпечено доведення до нормованого значення вогнестійкості металевих будівельних конструкцій етажерок електротехнічних пристроїв (ЕЕТУ).

Великий обсяг робіт реалізовано на енергоблоках №3 та №4. Зокрема, на енергоблоці №3 замінено зворотні клапани на трубопроводах гострої пари та електродвигуни 6 та 0,4 кВ, здійснено оснащення установками автоматичного контролю силового маслонаповненого обладнання головної схеми та встановлено стаціонарні неавтоматичні установки газового пожежогасіння. Виконано модернізацію керуючих СБ на третьому каналі безпеки енергоблоку №3. Нині продовжується впровадження системи примусового скидання тиску із системи герметичного огородження та модернізація обладнання системи контролю та управління спецкорпусу №2.

На енергоблоці №4 виконано модернізацію системи управління приводами системи управління та захисту, впроваджено систему управління резервного дизель-генератора РДЕС-41, а також систему контролю концентрації водню в гермооболонці. Продовжується впровадження системи управління дизель-генератора РДЕС-45.

У 2020 році також заплановано реалізувати значний обсяг робіт з підвищення безпеки та модернізації обладнання. В період ППР на енергоблоці №1 заплановано здійснити модернізацію системи автоматичної пожежної сигналізації приміщень реакторного відділення, машинного залу, деаераторного відділення та ЕЕТУ, модернізацію акумуляторного господарства СБ та системи збудження турбогенератора ТГ-1.

На енергоблоці №2 під час ППР-2020 планується виконати модернізацію системи збудження турбогенератора ТГ-3 та модернізацію кабельних гермопроходок автоматизованої системи радіаційного контролю. Впродовж поточного року на енергоблоках №1 та №2 РАЕС буде виконуватися впровадження стелажів ущільненого зберігання палива та модернізація системи поводження з транспортними контейнерами (заміна кранового обладнання реакторних відділень).

В 2020 році на енергоблоках №3 та №4 (для енергоблоку №4 із завершенням в період ППР) планується виконати всі заходи КзПБ, в рамках яких обладнання поставляється за рахунок кредитних коштів ЄБРР/Євратом. Такий підхід узгоджений із керівництвом цих кредитних установ. Реалізацію заходів також враховано в термінах ППР на обох енергоблоках. Зокрема, на енергоблоці №3 необхідно завершити виконання заходів з модернізації: системи контролю спецкорпусу №2; керуючих СБ на другому каналі системи безпеки; розподільчих пристроїв 0,4 кВ, силових та керуючих гермопроходок через контаймент, а також завершити впровадження системи примусового скидання тиску із системи герметичного огородження.

На енергоблоці №4 в ході ППР-2020 заплановано впровадження системи примусового скидання тиску з герметичного огородження, модернізацію системи управління резервних дизель-електричних станцій РДЕС-42 та РДЕС-43, завершення модернізації розподільних пристроїв 0,4 кВ та силових і керуючих гермопроходок через контаймент.

Крім вище перерахованих заходів КзПБ, на енергоблоках РАЕС продовжується реалізація низки інших, які не увійшли до Програми. Заходи пов’язані з модернізацією систем перевантаження та транспортування палива для енергоблоків №№3, 4 з метою впровадження технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом американської компанії «Holtec International» та модернізацією заходів за Програмою заміни електротехнічного обладнання класу 4Н. Також під час поточного ППР на енергоблоці №1 виконується модернізація нейтронних аналізаторів розчину боровмісних середовищ.

На поточний рік також заплановано значну кількість заходів, в рамках яких нині виконуються окремі етапи (розробка проєктно-кошторисної документації та технічних вимог і умов поставки, проведення тендерних процедур, укладення контрактів, виготовлення обладнання).

Підготовка до впровадження усіх запланованих заходів з модернізації та підвищення рівня безпеки проводиться згідно з графіками, що, у свою чергу, дозволить вчасно і якісно їх реалізувати.

Виробничі показники
за минулу добу

Електрична потужність (середньодобова), МВт
Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
З початку експлуатації, млрд кВт год

З турботою про чисте довкілля

За добу відвернений викид СО2, еквівалентний спаленню:
coal

Вагонів вугілля

автоцистерн бензину

Автоцистерн бензину

Природного газу

Природного газу

запобігли викиду СО2
- за добу, тис. тонн
- за весь час експлуатації, млн тонн

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій