Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Безпечна експлуатація АЕС завжди була і є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року.

В Заяві керівництва НАЕК «Енергоатом» вказано, що діяльність Компанії вдосконалюється шляхом підвищення безпеки АЕС. Слід зазначити, що підвищення рівня безпеки, модернізація діючих енергоблоків АЕС України, зокрема на ВП РАЕС, беруть початок ще з далеких 80-х років. За цей час реалізована значна кількість програм підвищення безпеки, однак найбільш впливові та значущі заходи виконувались, починаючи з 2004 року, за програмами схваленими Кабінетом Міністрів України:

  • Комплексна програма модернізації та підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій.
  • Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій (КПБ).
  • Програма модернізації енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000. РАЕС-4 (Програма модернізації Р4).

Виконання заходів КПБ було однією з основних умов продовження терміну експлуатації блоків № 1, 2 у понадпроектний термін. Зазначена умова була повністю виконана на кінець 2010 року – на блоках № 1, 2 виконано усі 97 заходів програми. При виконанні КПБ вирішені завдання з усунення існуючих дефіцитів безпеки та відхилень від вимог національних нормативно-правових актів, виконання рекомендацій міжнародних організацій щодо підвищення безпеки (МАГАТЕ, ЄБРР, тощо), обґрунтування безпеки АЕС за допомогою сучасних методів аналізу.

Ще один яскравий приклад – повна реалізація всіх 147 заходів Програми модернізації РАЕС-4, що забезпечило рівень безпеки енергоблоків, який відповідає українським та міжнародним нормативним вимогам з безпеки.

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності роботи українських АЕС.

На поточний час виконується Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ), яка затверджена КМУ та розрахована на період до 2020 року. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення рівня безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів. Всього для ВП РАЕС передбачено виконання 212 заходів КзПБ, з яких 99 вже виконано. У 2018 році заплановано до виконання 40 заходів, з яких 5 заходів вже виконано.

Також в рамках КзПБ виконується комплекс заходів «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектним режимам, можливим внаслідок явищ природного характеру, пов’язаним з удосконаленням управління важкими аваріями (так звані «постфукусімські» заходи). Основною метою впровадження цих заходів є недопущення та можливість ліквідації запроектної аварії. Для цього закуплено сім мобільних насосних установок (МНУ) для енергоблоків № 1, 2, 3:  по дві для енергоблоків № 1, 2 РАЕС та три для енергоблоку № 3. Укладено договір на поставку трьох МНУ для енергоблоку № 4.

У 2017 році поставлено мобільні дизель-генератори малої потужності МДГ-440 для блоків № 1, 2, по одному на кожен блок, та по одному дизель-генератору великої потужності МДГ-800 для блоків № 3, 4.

Виконання усіх заходів КзПБ є також умовою продовження терміну експлуатації діючих атомних енергоблоків. Продовження терміну експлуатації, за умови доведення рівня їх безпеки до загальносвітового, є визнаною практикою та дозволяє зберегти існуючий рівень енергогенерації в Україні. За даними МАГАТЕ з 437 атомних енергоблоків, що експлуатуються сьогодні в світі, 137 – з терміном експлуатації понад 30 років. Досвід продовження термінів експлуатації перших двох Рівненських, двох Южно-Українських та двох Запорізьких енергоблоків підтверджує той факт, що реактори українських АЕС мають для цього достатній запас міцності.

Для продовження терміну експлуатації блоку № 3, проектний термін якого закінчився у грудні 2017 року, на РАЕС реалізовується відповідна Програма продовження терміну експлуатації (ПТЕ), складовою частиною якої є виконання пріоритетних заходів КзПБ.

В рамках реалізації КзПБ заплановано виконати 96 заходів:

  • до введення Програми виконано 23 заходи;
  • після введення Програми виконано 33 заходи;
  • до завершення терміну експлуатації блоку та прийняття рішення про його продовження (2018 рік) планується виконати 19 заходів у повному обсязі. Також поетапно планується виконати ще 16 заходів;
  • після ПТЕ планується завершити 5 заходів.

Варто відзначити, що за 26 заходами КзПБ по блоку № 3 виконується закупівля обладнання за кредитні кошти ЄБРР/Євратом. На РАЕС вперше в Україні в рамках даного контракту за 13-ма заходами здійснено часткову або повну поставку обладнання, яке на сьогодні введено у роботу.

Крім заходів КзПБ на блоці № 3 відповідно до Програми ПТЕ виконуються 3 заходи, які пов’язані з реалізацією відхилень від норм та правил в атомній енергетиці. В 2017 році на блоці № 3 у повному обсязі виконано 6 заходів КзПБ.

Виконання всіх запланованих заходів дасть можливість енергоблоку № 3 Рівненської АЕС продовжувати безпечно виробляти електроенергію у понадпроектний термін. Процес підвищення безпеки усіх енергоблоків РАЕС триватиме і надалі, що є безперечно пріоритетним завданням усього колективу підприємства.

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div>