Поводження з РАВ

Радіоактивні відходи (РАВ) – матеріальні об’єкти і субстанції, активність радіонуклідів чи радіоактивне забруднення яких перевищує межі, встановлені діючими нормами, за умови, що використання цих об’єктів і субстанцій не передбачається (Закон України “Про поводження з радіоактивними відходами”).

Невід'ємним фактором у процесі виробництва електричної енергії на АЕС є утворення радіоактивних відходів різної активності та агрегатного стану, яке відбувається як безпосередньо при перебігу основного технологічного процесу, так і при здійсненні регламентних та ремонтних операцій.

Як зазначено у «Енергетичній стратегії України на період до 2030 року», безпечне поводження з радіоактивними відходами (РАВ), а також відпрацьованим ядерним паливом є одним із найважливіших факторів сталого розвитку ядерної енергетики держави.

На Рівненській АЕС поводження з експлуатаційними РАВ включає збір, первинну переробку до стану, прийнятного для транспортування та тимчасового зберігання РАВ у проектних сховищах ВП АЕС для рідких і твердих РАВ. Проектами РАЕС не передбачалось технологічних ліній для підготовки РАВ до передачі на захоронення, тому удосконалення системи поводження з РАВ є нагальною потребою і має на меті забезпечення переробки РАВ до стану, прийнятного до передачі спеціалізованому підприємству на довгострокове зберігання у централізованих сховищах та остаточне захоронення.

Планування діяльності поводження з РАВ на ВП РАЕС здійснюється згідно з “Комплексною програмою поводження з радіоактивними відходами у ДП НАЕК “Енергоатом” на період 2012-2016рр.”. Вона визначає основні напрями діяльності та перелік заходів щодо поводження з РАВ у ДП НАЕК «Енергоатом», зокрема з мінімізації утворення РАВ, з удосконалення діючих систем поводження з РАВ на майданчиках ВП АЕС, з будівництва комплексних ліній з переробки РАВ для підготовки РАВ АЕС до передачі у власність держави, з забезпечення АЕС контейнерами, з гармонізації та удосконалення нормативно-методичної бази в галузі поводження з РАВ АЕС, тощо.

Комплексна програма розроблена з урахуванням вимог та положень наступних базових документів:

 • Закону України «Про поводження з радіоактивними відходами», від 30.06.1995р.  № 256/95-ВР;
 • Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 21.03.1995 № 40/95-ВР;
 • Закону України « Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними    відходами» від 17.09.2008р. № 516-VI;
 • Стратегії поводження з радіоактивними відходами в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2009р. № 990-р.

Метою реалізації Комплексної програми є:

 • вдосконалення технічної політики експлуатуючої організації ДП НАЕК «Енергоатом» в сфері поводження з РАВ;
 • гармонізація та удосконалення нормативно-методичної бази в сфері поводження з РАВ;
 • підвищення рівня керованості і оперативного контролю реалізації заходів, визначення пріоритетності заходів,  виключення дублювання, тощо;
 • своєчасне планування, підготовка обґрунтувань щорічних обсягів фінансування при формуванні тарифу та забезпечення необхідного фінансування для реалізації запланованих заходів;
 • забезпечення мінімального рівня утворення РАВ;
 • підвищення експлуатаційної готовності та рівня безпеки.

Для виключення виходу РАВ у навколишнє середовище передбачений багатобар’єрний захист. При поводженні з РАВ здійснюється радіаційний контроль стану захисних бар'єрів, виробничих приміщень, навколишнього середовища, за нерозповсюдженням радіоактивних забруднень, а також технологічний та дозиметричний контроль.

 На сьогоднішній день у ВП РАЕС експлуатуються наступні установки з переробки рідких радіоактивних відходів:

 • установка центрифугування, що призначена для видалення механічних домішок з трапних вод перед їх подальшою переробкою;
 • установка глибокого випарювання (перша та друга лінії), що призначена для переробки та скорочення обсягів кубових залишків, які утворюються при випарюванні радіоактивно забруднених вод на випарних установках.

Для вирішення питань щодо переробки та довготривалого зберігання/захоронення ТРВ, що вже накопичені, які утворюються в процесі експлуатації, та які будуть утворюватись при знятті ВП РАЕС з експлуатації, з початку 2005 р. проводиться робота в рамках проекту міжнародної технічної допомоги TACIS «Створення комплексу з переробки РАВ на РАЕС». У відповідності до проекту передбачена наступна структура комплексу:

 • установка вилучення ТРВ;
 • установки фрагментації та сортування;
 • установка суперпресування;
 • система вимірювання активності.

Передбачено доукомплектування Комплексу наступними установками: дезактивації; цементування; очистки радіоактивного масла.

Реалізація проекту виведе систему поводження з РАВ на сучасний рівень і підвищить рівень безпеки ВП РАЕС.

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Енергоблок №1 МВт
Енергоблок №2 МВт
Енергоблок №3 МВт
Енергоблок №4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div>