Поводження з РАВ

Радіоактивні відходи (РАВ) – матеріальні об’єкти і субстанції, активність радіонуклідів чи радіоактивне забруднення яких перевищує межі, встановлені чинними нормами, за умови, що використання цих об’єктів і субстанцій не передбачається (Закон України “Про поводження з радіоактивними відходами”).

Невід’ємним фактором у процесі виробництва електричної енергії на АЕС є утворення радіоактивних відходів різної активності та агрегатного стану, яке відбувається як безпосередньо при перебігу основного технологічного процесу, так і при здійсненні регламентних та ремонтних операцій.

Планування діяльності поводження з РАВ на ВП РАЕС здійснюється згідно з «Комплексною програмою поводження з радіоактивними відходами у ДП «НАЕК «Енергоатом» ПМ-Д.0.18.174-16. Вона визначає основні напрями діяльності та перелік заходів щодо поводження з РАВ у Компанії, зокрема з мінімізації утворення РАВ, удосконалення діючих систем поводження з РАВ на майданчиках АЕС, будівництва комплексних ліній з переробки РАВ для підготовки РАВ АЕС до передачі у власність держави, забезпечення АЕС обладнанням для зберігання РАВ, гармонізації та удосконалення нормативно-методичної бази в сфері поводження з РАВ АЕС тощо.

Метою реалізації Комплексної програми є:

 • вдосконалення технічної політики експлуатуючої організації ДП «НАЕК «Енергоатом» в сфері поводження з РАВ;
 • гармонізація та удосконалення нормативно-методичної бази в сфері поводження з РАВ;
 • підвищення рівня керованості і оперативного контролю реалізації заходів, визначення пріоритетності заходів, виключення дублювання тощо;
 • своєчасне планування, підготовка обґрунтувань щорічних обсягів фінансування при формуванні тарифу та забезпечення необхідного фінансування для реалізації запланованих заходів;
 • забезпечення мінімального рівня утворення РАВ;
 • підвищення експлуатаційної готовності та рівня безпеки.

Комплексна програма розроблена з урахуванням вимог та положень так их базових документів:

 • Закону України «Про поводження з радіоактивними відходами», від 30.06.1995р. № 256/95-ВР;
 • Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 08.02.1995 № 40/95-ВР;
 • Закону України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами» від 17.09.2008р. № 516-VI;
 • Стратегії поводження з радіоактивними відходами в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2009р. № 990-р.

Наразі на РАЕС експлуатуються такі установки по поводженню з рідкими радіоактивними відходами:

 • установка центрифугування, що призначена для видалення механічних домішок з трапних вод перед їх подальшою переробкою;
 • дві установки глибокого випарювання, що призначені для переробки та зменшення обсягів кубових залишків, які утворюються при випарюванні радіоактивно забруднених вод на випарних установках.

У 2005 році на ВП «Рівненська АЕС» в рамках проекту міжнародної технічної допомоги TACIS спільно з Єврокомісією розпочато реалізацію проекту з будівництва комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів (КП РАВ). Основною метою проекту є підвищення рівня безпеки експлуатації шляхом впровадження передових інноваційних технологій з переробки радіоактивних відходів, що, у свою чергу, дозволить вивести систему поводження з РАВ у ВП РАЕС на новий, сучасний рівень.

Для виключення виходу РАВ у навколишнє середовище передбачений багатобар'єрний захист. При поводженні з РАВ здійснюється радіаційний контроль стану захисних бар'єрів, виробничих приміщень, навколишнього середовища, за нерозповсюдженням радіоактивних забруднень, а також технологічний та дозиметричний контроль.

У грудні 2017 року за участю представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, ДП «НАЕК «Енергоатом», Рівненської та інших АЕС України, Спільного офісу підтримки управління інструментом з ядерної безпеки (JSO), Держатомрегулювання України, підрядних та проектних організацій розпочато перший етап проведення комплексних випробувань обладнання комплексу з переробки радіоактивних відходів.

Згідно з рекомендаціями МАГАТЕ та Європейської комісії, а також з урахуванням міжнародного досвіду технологічна лінія комплексу з переробки РАВ включає сім установок. Чотири установки: вилучення (ONET, Франція); сортування і фрагментації ТРВ (Nukem, Німеччина); суперпресування Megane 15 (Nukem, Німеччина) та вимірювання активності HS 541 (Envinet, Чехія) поставлені в рамках проекту TACIS. Решта три установки: цементування (Енвітек, Україна), очистки оливи (КТЗ-ЕНЕРГОМАШ, Україна) та дезактивації металу (консорціум Спеценергетікос, Литва - Україна) – за кошти ДП «НАЕК «Енергоатом».

У червні 2018 року отримано Окремий дозвіл на введення в експлуатацію нового об’єкта інфраструктури – комплексу з переробки радіоактивних відходів, який включено до технологічного комплексу ВП РАЕС. Разом з цим було розпочато другий етап комплексних випробувань з реальними радіоактивними відходами. Успішне завершення «гарячих» випробувань дасть старт промисловій експлуатації першого комплексу з переробки РАВ на діючих АЕС України.

Виробничі показники
за минулу добу

Електрична потужність (середньодобова), МВт
Виробіток електроенергії, млн кВт год
Відпуск електроенергії, млн кВт год
З початку експлуатації, млрд кВт год

З турботою про чисте довкілля

За добу відвернений викид СО2, еквівалентний спаленню:
coal

Вагонів вугілля

автоцистерн бензину

Автоцистерн бензину

Природного газу

Природного газу

запобігли викиду СО2
- за добу, тис. тонн
- за весь час експлуатації, млн тонн

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--

Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter


Показники <div class='headline_ua'>Останні додані матеріали</div> Анонси подій