Енергоблок №3 успішно пройшов випробування на 101,5% проєктної потужності

  • Новини
  • 31 серпня 2021, 16:29
  • 504

На Рівненській АЕС триває реалізація заходів з підвищення встановленої потужності енергоблоку №3 (ВВЕР-1000). Наразі успішно проведено черговий етап програми випробувань з метою аналізу режимів роботи основного тепломеханічного обладнання.

Для впровадження модифікації на п’яти енергоблоках України в НАЕК «Енергоатом» розроблено технічне рішення про Підвищення дозволеної теплової потужності реакторів ВВЕР-1000. У перспективі планується також підвищення теплової потужності реакторів типу ВВЕР-440 до 108% від номінального рівня. Усе це з метою збільшення виробництва електричної енергії.

На цей час реалізовані роботи з підвищення теплової потужності енергоблоку №4 Рівненської АЕС до дозволеного рівня – 3045 МВт. Поширення модифікації нині відбувається на енергоблоці №3 електростанції, що передбачає низку організаційних та технічних заходів за програмою випробувань. З цією метою наприкінці серпня на енергоблоці №3 були проведені роботи з вимірювання вологості свіжої пари на виході з парогенераторів до та після підвищення рівня теплової потужності блоку.

За словами начальника служби налагоджування та випробувань устаткування (СНВУ) Олега Жукова, значення вологості розраховувалися за отриманими показниками концентрації іонів натрію в пробах котлової води і в пробах пари блоку на рівнях теплової потужності 3000 МВт та 3045 МВт. Вимірювання здійснювали спеціалісти ВП «Атомремонтсервіс» спільно з персоналом реакторного цеху №2, СНВУ, хімічного цеху, відділу головного технолога. Для цього використовувався спеціальний комплекс вимірювального обладнання МАРК 1002Т/1. За результатами проведених випробувань усі зафіксовані показники не перевищують критерій з вологості пари, зазначений у відповідній програмі. Також, в рамках робіт з підвищення потужності, на енергоблоці було здійснено контроль вібраційного стану турбогенератора ТГ-5, головних циркуляційних насосів, трубопроводів першого та другого контурів, а також перевірку теплогідравлічних параметрів першого контуру, експрес-випробування ТГ-5 та визначення охолоджуючої здатності градирень.

...

«Під час проведення зазначених вище випробувань зауважень, дефектів і відмов в роботі обладнання не виявлено. А отже підвищення теплової потужності реакторної установки не викликає змін ні вологості пари, ні будь-яких інших контрольованих параметрів обладнання критично важливої групи»

Черговим етапом програми підвищення потужності буде перевірка функціонування системи внутрішньо реакторного контролю, коригування технологічного регламенту безпечної експлуатації блоку №3 за результатами виконання комплексу робіт на підвищеному рівні потужності тощо. Як зауважив заступник головного інженера з технології та інжинірингу Вячеслав Стоянов, після проведених робіт планується узгодження з Інспекцією на РАЕС Держатомрегулювання технічного рішення про введення в промислову експлуатацію енергоблоку №3 на підвищеному рівні потужності.

...

«Виконання Програми підвищення потужності діючих енергоблоків АЕС є одним з найбільш економічно виправданих та ефективних шляхів одержання додаткових генеруючих потужностей. Підвищення потужності не суперечить світовій практиці та проводиться без суттєвих модернізацій обладнання. Наразі вже п’ять українських енергоблоків з реакторами типу ВВЕР-1000 можуть працювати на підвищеній потужності (ЮУАЕС-1, ЮУАЕС-2, ЗАЕС-1,2, РАЕС-4), а на інших восьми енергоблоках-мільйонниках впровадження Програми підвищення потужності до 101,5 % заплановано виконати впродовж 2021-2022 років»

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г