Екологічність

Ядерна енергія - це джерело чистої енергії з нульовими викидами. АЕС генерує енергію від розщеплення атомів урану. Тепло, що виділяється діленням, використовується для створення пари, яка обертає турбіну, виробляючи електроенергію без шкідливих побічних продуктів, які неодмінно виділяються при спалюванні викопного палива

Багаторічні спостереження, що здійснюються на майданчику та навколо Рівненської АЕС, підтверджують відсутність слідів будь-якого негативного впливу АЕС на навколишнє природне середовище. На відміну від інших енергетичних галузей, навколо АЕС здійснюється безупинний автоматичний контроль радіаційного стану, результати такого контролю доступні online.

АЕС допомагає підтримувати чистоту повітря, відвертаючи щороку викид тисячі тонн шкідливих забруднювачів повітря, які сприяють кислотним дощам, смогу, розвитку серцево-судинних чи онкозахворювань.

Ядерна енергетика є також найменш вимогливим джерелом енергії щодо землекористування, з мінімальним впливом людини на довкілля. Для розташування типового атомного енергоблоку потужністю 1000 МВт потрібно близько 4 км2. Для заміщення потужності одного ядерного блоку знадобиться більше 3 000 000 сонячних панелей та більше 430 потужних вітряків, навіть без врахування коефіцієнта використання встановленої потужності. Для цього вітроелектростанціям потрібно у 360, а сонячним у 100 разів більше землі для розташування аналогічної потужності. АЕС також виробляє мінімальну кількість відходів. Це пов’язано з тим, що ядерне паливо надзвичайно енергоємне – приблизно в 1 мільйон разів ефективніше, ніж інші традиційні джерела енергії і тому кількість використаного ядерного палива відносно незначна у порівнянні з традиційним паливом.

З однієї таблетки ядерного палива в реакторах ВВЕР вивільняється енергія еквівалентна тій, що утворюється при спалюванні 500 л нафти, або 1000 кг чорного вугілля, або 650 л бензину, або 500 м3 природного газу.

Водночас необхідно розуміти, що відновлювальні джерела утворюють суттєво більшу кількість не менш небезпечних відходів (старі фотоелектричні панелі, зношені склопластикові лопаті турбін вітряків, щодо яких нині відсутні технології переробки). Негативний вплив притаманний навіть гідроенергетиці та полягає у затопленні земель в річкових долинах, часто це найбільш родючі землі, які використовуються в сільському господарстві.

Прикладом екологічності є також реалізація на РАЕС спільного з ЄС проєкту щодо використання побічного продукту діяльності – зневодненого шламу, який утворюється в процесі освітлення річкової води, як меліоранта для підвищення врожайності кислих ґрунтів.

уранова пігулка
У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час
експлуатації
млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
За весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура °C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г