Автоматизація процесу комерційної диспетчеризації на РАЕС – практика, варта запозичення

  • Новини
  • 19 серпня 2021, 16:14
  • 1092

Рівненська АЕС презентувала свій досвід з автоматизації процесу комерційної диспетчеризації у рамках наради за участю представників НАЕК «Енергоатом», її відокремлених підрозділів АЕС та Енергоатом-Трейдинг.

Для повноцінного функціонування Рівненської АЕС у процесах, пов’язаних з новим ринком електроенергії, на електростанції успішно впроваджено та функціонує програмне забезпечення «Комерційна диспетчеризація». Програмний продукт повноцінно діє на електростанції з кінця 2020 року завдяки спільній роботі відділу комерційної диспетчеризації виробничо-технічної служби, начальників зміни станції, служби інформаційних технологій та за підтримки генерального директора РАЕС Павла Павлишина та його першого заступника – головного інженера Павла Ковтонюка.

Демонстрацію можливостей програмного комплексу представникам Дирекції Енергоатома, ЗАЕС, ЮУАЕС, ХАЕС та Енергоатом-Трейдинг провів заступник начальника виробничо-технічної служби РАЕС – начальник відділу комерційної диспетчеризації Олександр Адамович, який також відповів на усі запитання гостей щодо роботи системи. За словами атомника, програма дозволяє створити графік фізичного відпуску електроенергії, відслідковувати графік виробництва та залежність рівня потужності енергоблоків від погодних умов, формувати макети точного прогнозного навантаження блоків та відпуску електроенергії, формувати аналіз відхилень відпуску електроенергії, зберігати та відображати інформацію щодо корегувань, балансового обмеження та температурних показників.

...

«Коли ми прогнозуємо виробити певну кількість електроенергії, ми намагаємося цю ж кількість електроенергії погодинно відпустити. Все, що буде менше або більше, призводить до небалансів і, відповідно, до недоотримання коштів за вироблену та відпущену електроенергію, – пояснив Олександр Адамович. – Програму створено для уникнення чи зменшення небалансів та штрафних санкцій за недотримання графіку несення навантаження енергоблоків та відпуску електроенергії. Враховуючи всі необхідні фактори, зокрема зміну температури навколишнього середовища, зміну конфігурації обладнання, ПЗ дозволяє оперативно враховувати й прогнозувати зміну навантаження енергоблоків та, відповідно, обсяг електроенергії для її реалізації на ринку».

Завдяки налагодженій роботі відповідальних служб Рівненської АЕС механізм корегування графіків для роботи на внутрішньодобовому ринку реалізований максимально просто, покращено якість планування та зменшено кількість небалансів. На сьогодні програмне забезпечення «Комерційна диспетчеризація» продовжує вдосконалюватись. Найближчим часом атомники планують доопрацювати алгоритм автоматизованого прогнозування відпуску електроенергії на наступні години. Також на черзі продовження модернізації автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії, що дозволить розширити її функціональні можливості та здійснювати оперативний ефективний аналіз, моніторинг та управління виробництвом та відпуском електроенергії в мережу.

Начальник відділу торгівлі на внутрішньодобовому та балансуючому ринках Енергоатом-Трейдингу Василь Прокопенко зауважив, що програмний продукт РАЕС «Комерційна диспетчеризація» буде рекомендовано до впровадження на усіх АЕС. 

...

«Ми вдячні Рівненській АЕС за можливість ознайомитися з програмним комплексом. Як і всі учасники наради, ми приємно здивовані тією колосальною роботою, яку зробили на електростанції. Можна лише позаздрити їхньому бажанню та альтруїзму. Комплекс забезпечує автоматизацію процесів надання графіків, зменшує помилки персоналу при плануванні та передаванні графіків. Все просто, наочно, без надмірностей, тому нашою пропозицією буде поширення продукту на решту майданчиків. Надалі ми продовжуватимемо роботу щодо вдосконалення та імплементації цієї програми в Компанії», – прокоментував Василь Прокопенко.

У тому, що впровадження програмного забезпечення «Комерційна диспетчеризація» стане надзвичайно корисним досвідом переконаний заступник начальника виробничо-технічної служби Запорізької АЕС Дмитро Чальцев: «Якщо буде можливість адаптувати цей програмний продукт для себе – це буде відмінна практика. Наразі все це ми робимо вручну, використовуючи дещо інші дані, без застосування програмних засобів».

Нині важливим залишається питання налагодження ефективної комунікації між відповідальними особами НАЕК «Енергоатом», ВП «Енергоатом-Трейдинг» та НЕК «Укренерго», чому також було приділено значну увагу в ході наради на майданчику Рівненської АЕС. Завершальним етапом візиту стало ознайомлення іногородніх учасників зустрічі із роботою ПЗ «Комерційна диспетчеризація» на робочих місцях фахівців електростанції, а також відвідування машинної зали енергоблоків №№1, 2, блочного щита управління блоку №1, блочної насосної станції та гідроспоруд.

У роботі енергоблоки
Вироблено електроенергії
доба млн кВт*год
місяць млн кВт*год
рік млрд кВт*год
весь час експлуатації млрд кВт*год
ЗА ДОБУ ВІДВЕРНЕНИЙ ВИКИД СО₂, еквівалентний спаленню
нафти тис. тонн
або
вугілля тис. тонн
або
газу тис. тонн
ЗА весь час експлуатації ЗАПОБІГЛИ ВИКИДУ СО₂
млн тонн
Метеорологічний стан
температура C
швидкість вітру м/с
вологість %
Радіаційний стан
Проммайданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г