Лабораторія АСКРС
АСКРС призначена для здійснення безупинного автоматичного контролю радіаційного стану на промисловому майданчику Рівненської атомної електростанції, у санітарно-захисній зоні, зоні спостереження (30-кілометрова зона) при всіх режимах роботи станції. Система забезпечує контроль радіаційної обстановки на території в 3 000 квадратних кілометрів, де проживає близько 143 тисячі чоловік у 109 населених пунктах.
АСКРС це комплекс автоматизованих постів контролю радіаційного стану, з яких 16 розміщені на території проммайданчика Рівненської АЕС і 13 – у санітарно-захисній зоні та зоні спостереження РАЕС.
Спостереження за радіаційною обстановкою ведуться безупинно в автоматичному режимі, що дозволяє оперативно одержувати інформацію з постів контролю, проводити систематичний аналіз даних, виконувати прогноз радіаційної обстановки для всіх населених пунктів 30-кілометрової зони спостереження.
Постами контролю здійснюється вимір газо-аерозольних викидів через усі вентиляційні труби енергоблоків Рівненської АЕС, рідких скидів РАЕС, потужності дози, концентрації йоду й аэрозолей на проммайданчику РАЕС і в населених пунктах зони розташування РАЕС.
У складі АСКРС є два пересувних пости контролю, обладнаних на автомобілях високої прохідності.
Пересувні пости оснащені комплектом устаткування для контролю радіаційних, хімічних і метеорологічних параметрів, а також устаткуванням для відбору проб, проведення вимірів у польових умовах і забезпечення автономного функціонування. Пересувні пости забезпечені устаткуванням для визначення координат на місцевості і передачі інформації із супутникових каналів зв'язку. Завдяки цьому вони можуть працювати в будь-якій точці 30-кілометрової зони Рівненської АЕС, а також здійснювати допомогу в проведенні радіаційної розвідки на інших АЕС України та за її межами.
До складу центрального поста контролю АСКРС входять 2 метеорологічних комплекси.
За допомогою автоматичних комплексів визначається більш, як 30 метеорологічних параметрів, включаючи щільність потоку сонячного випромінювання, баланс випромінювання, що йде від поверхні землі, дальність видимості і стану погоди за кодами Всесвітньої метеорологічної організації.
Крім цього, ними здійснюється дистанційне зондування атмосфери до висоти 3000 м з визначенням швидкості і напрямку горизонтального вітру, швидкості вертикальних рухів повітря, температури повітря за шарами, категорії стійкості атмосфери.
Інформація про метеорологічну обстановку і радіаційні параметри використовується в програмному комплексі оперативного прогнозу радіаційної обстановки в зоні спостереження РАЕС, розробленого інститутом радіаційного захисту АТН України.
Розрахунковий комплекс проводить аналіз радіологічних наслідків можливих аварій і використовується для підтримки ухвалення рішення про захисні контрзаходи при виникненні аварійної ситуації чи радіаційної аварії на РАЕС для персоналу Рівненської АЕС і для жителів усіх населених пунктів 30-кілометрової зони. Методи розрахунку комплексу погоджені з Міністерством охорони здоров'я України.
Для забезпечення його функціонування на проммайданчику РАЕС прокладені оптоволоконні комунікації, що забезпечують передачу технологічних і радіаційних параметрів із всіх енергоблоків. Передача інформації здійснюється в режимі реального часу. Усього з енергоблоків передається близько 85 000 технологічних параметрів. До складу системи входить автоматична телефонна станція, зв'язана оптоволоконними лініями зв'язку з АТС Рівненської АЕС і вузлом зв'язку міста Вараш. Як резерв передбачені супутникові канали зв'язку і передачі інформації.
Інформація системи АСКРС передається керівництву РАЕС, у НАЕК «Енергоатом» і ДІЯР України, Рівненську обласну Державну адміністрацію, обласні управління МНС та екології.
Крім автоматизованих методів контролю, в будівлі центрального поста контролю (ЦПК) АСКРС проводяться роботи з лабораторного контролю радіаційного впливу Рівненської АЕС на навколишнє середовище. Контроль проводиться більш ніж у 42 населених пунктах 30-кілометрової зони спостереження, починаючи з 1979 року.
Для забезпечення безпечних умов праці створені робочі місця, що дозволяють вести роботи з радіоактивними речовинами при нормальній радіаційній обстановці й у випадку радіаційної аварії.
У роботі застосовується вимірювальне устаткування провідних світових виробників.
Лабораторний і автоматизований контролі є взаємодоповнюючими, перший з яких має високу чутливість, а другий оперативність.
Обслуговуючий персонал АСКРС - 30 чоловік, серед яких висококваліфіковані інженери-фізики, радіохіміки, електроніки, програмісти, метеорологи.
Створений комплекс АСКРС є унікальним не тільки для України, це один із кращих комплексів подібного призначення у світовій практиці.
За створення комплексу АСКРС Рівненська АЕС визнана гідною звання «Лідер паливно-енергетичного комплексу України 2006 року» у номінації «Природоохоронний об'єкт».