Заходи з підвищення безпеки. Продовження терміну експлуатації

Підвищення безпеки АЕС

Безпечна експлуатація АЕС завжди була і є безумовним пріоритетом діяльності ВП РАЕС, що відповідає положенням Конвенції про ядерну безпеку, яка була ратифікована Законом України від 17 грудня 1997 року.

В Заяві керівництва РАЕС «Про політику у сфері безпеки» вказано, що в основу технічної політики РАЕС покладено принцип постійного підвищення безпеки АЕС. Слід зазначити що підвищення рівня безпеки, модернізація діючих енергоблоків АЕС України, зокрема на ВП РАЕС бере початок ще у далеких 80-х. За цей час реалізована значна кількість програм підвищення безпеки, однак найбільше впливові на безпеку та значущі заходи виконувались починаючи з 2004 року по таким програмам, що були схвалені Кабінетом міністрів України:

  • Комплексна програма модернізації та підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій.
  • Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій» (КПБ).
  • Програма модернізації енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000. РАЕС-4 (Програма модернізації Р4).

Виконання заходів КПБ було однією із основних умов продовження терміну експлуатації блоків № 1, 2 у понадпроектний термін. Вказана умова була повністю виконана –  на кінець 2010 року на блоках № 1, 2 виконано усі 97 заходів програми. При виконанні КПБ вирішені задачі по усуненню існуючих дефіцитів безпеки та відхилень від вимог національних нормативно-правових актів, виконанню рекомендацій міжнародних організацій (МАГАТЕ, ЄБРР, тощо) по підвищенню безпеки, обґрунтуванню безпеки АЕС за допомогою сучасних методів аналізу.

Ще один яскравий приклад – повна реалізація всіх 147 заходів Програми модернізації РАЕС-4, що забезпечило рівень безпеки енергоблоку, який відповідає українським та міжнародним нормативним вимогам з безпеки.

В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій, пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності її роботи.

На поточний час виконується Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ), яка затверджена КМУ та розрахована на період до 2020 року. Реалізація програми дозволить виконати міжнародні зобов'язання України щодо рекомендацій МАГАТЕ та ЄС у частині підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.

Реалізація заходів КзПБ, спрямованих на підвищення безпеки енергоблоків та модернізацію обладнання, проводиться як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів. Всього для ВП РАЕС передбачено виконання 204 заходів КзПБ, з них виконано 63 заходи, в 2016 році заплановано виконання 13 заходів.

Також в рамках КзПБ виконується комплекс заходів «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектних режимів, можливих внаслідок явищ природного характеру, пов’язаних з удосконаленням управління важкими аваріям (так звані «постфукусимські» заходи). Основним результатом впровадження цих заходів є можливість ліквідації запроектної аварії, в зв’язку з довготривалим повним знеструмленням енергоблоків з відмовою всіх джерел змінного струму та втратою кінцевого поглинача тепла (тобто відмовою системи технічного водопостачання відповідальних споживачів реакторного відділення). Для цього планується закупівля для кожного з енергоблоків з реакторами ВВЕР-440/213 та ВВЕР-1000/320 одного мобільного дизель генератора малої потужності та трьох мобільних насосних установок.

Виконання усіх заходів КзПБ є також умовою продовження терміну експлуатації діючих атомних енергоблоків. Продовження терміну експлуатації, за умови доведення рівня їх безпеки до загальносвітового, що є визнаною практикою, дозволяє зберегти існуючий рівень енергогенерації в Україні. За даними МАГАТЕ з 435 атомних енергоблоків, що експлуатуються сьогодні в світі, 134 з терміном експлуатації понад 30 років. Досвід продовження термінів експлуатації перших двох Рівненських і двох Южно-Українських енергоблоків підтверджує той факт, що українські реактори мають для цього достатній запас міцності.

У грудні 2017 року спливає проектний термін служби енергоблоку № 3 Рівненської АЕС. Для продовження терміну його експлуатації у понадпроектний строк у ВП РАЕС реалізується відповідна Програма продовження терміну експлуатації (ПТЕ), складовою частиною якої є виконання 72 заходів КзПБ. На даний час виконано 19 заходів. Ще необхідно реалізувати 53 заходи – це заходи капітального та аналітичного характеру. Заходи капітального характеру спрямовані на модернізацію або заміну тепломеханічного і електротехнічного устаткування, систем управління і контролю, впровадження нових систем діагностики реакторної установки, систем сейсмологічного моніторингу майданчику РАЕС. Таких заходів необхідно виконати у кількості 46. Також в рамках  завершення Програми ПТЕ необхідно виконати 7 заходів аналітичного характеру.

Виконання в повному обсязі сукупності всіх запланованих заходів дасть можливість енергоблоку № 3 Рівненської АЕС продовжувати безпечно виробляти електроенергію у понадпроектний термін. Процес підвищення безпеки усіх енергоблоків РАЕС триватиме і надалі, що є безперечно пріоритетним завданням.

СТАНОМ НА
--.--.---- --:--:--
Енергоблок № 1 МВт
Енергоблок № 2 МВт
Енергоблок № 3 МВт
Енергоблок № 4 МВт
Сумарне навантаження МВт
Пром. майданчик мкЗв/г
м. Вараш мкЗв/г
Температура повітря °С
Вітер
Швидкість вітру м/с
Вологість %
Атмосферний тиск мм рт.ст
Тип погоди

Помітили помилку в тексті?
Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter